Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkında açıklama

Sözleşmeli öğretmen atamalarının başlamasıyla birlikte öğretmenlerin eş durumunun ne olacağı ise merak edilir bir konu haline geldi.

10 Ekim 2017 - 10:49

Bir yıl önce başlatılan sözleşmeli öğretmen atamaları, beraberinde 4+2 yıl olarak sözleşme yapılan öğretmenlerin eş durumu dahil farklı illere atanamaması şartını getirdi. 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atamasında kadrolu öğretmenin sözleşmeli öğretmen eşinin yanına tayin istemesine izin verilmiş, sözleşmeli öğretmen eşler için bir hak tanınmamıştı.

15 Eylül 2017 Cuma günü MEB Müsteşarı Yusuf Tekin EBA üzerinden yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ataması ile ilgili verdikleri sözün yetişmemesinden dolayı sözleşmeli öğretmenlerden özür dilemiş, karı koca sözleşmeli olan öğretmenler için eş durumu atama çalışmasının Şubat 2018 özür grubu atamasına yetiştirilmeye çalışılacağını ifade etmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmenlerin atanırken aile birliği mazeretine dayalı atama hakkının olmadığını bilerek atandıklarını, eşlerin ikisinin de sözleşmeli öğretmen olması halinde eşlerin birleştirileceğini, eşi mühendis olan sözleşmeli öğretmenin eşinin yanına eş durumu özür ataması başvurusunda bulunamayacağını açıklamış “ya iş, ya eş” vurgusu yapmıştı. Sözleşmeli öğretmenlerin özür grubundan yararlanamayacaklarının kanun içerisinde de olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenin eşinin öğretmenin yanına gelmesinin doğru olacağını vurgularken, aksi durumda sözleşmeli öğretmenin ya işini ya eşini tercih edeceğini belirtmişti. Tüm bunlara karşılık ailelerinden uzakta kalmak istemeyen sözleşmeli öğretmenler Twitter'da "SözlÖgrtmne AileBirligi" hashtagı oluşturarak, başta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin olmak üzere daha bir çok yere ve kişiye seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Hashtaga destek verenler arasında Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da vardı.

MEB Personel

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ferya tekoz
  2 ay önce
  insanlara esin mi isin mi diye secim yaptirilmaz duydugumda soke oldum bunu yapan devlet mi dedim ama oyleymis burasi turkiye
 • Selma
  2 ay önce
  Eşim 5 sene Doğu hizmeti yaptı Denizli'ye yeni tayin oldu bende Kars'a sozlesmeli başladım eşim doğuya bir daha gitmem diyor bende yanına gidemiyorum ne yapacağım şimdi o orda bense burda en iyisi boşanmak olacak başka çare kalmadı bizi bu hale getiren bu sistemi cikarandan öbür dünyada elim yakanizda olacak 10 senedir atanmayi beklerdim eşmi işmi cocuklarmi tabiki işi tercih edeceğim bi koca daha bulunur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OHAL komisyonundan önemli karar
OHAL komisyonundan önemli karar
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti
Öğrencilere güzel haber: Okul sütü ihalesi hayata geçti