Sözleşmeli öğretmenlerden MEB'e çağrı: Ayrımcılık kalksın

Sözleşmeli öğretmenler MEB'e ayrımcılık kalkması için veryansın etti.

25 Eylül 2017 - 14:01

"Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz, "YA EŞİNİZ, YA DA İŞİNİZ" şeklindeki ifadeleriyle sözleşmeli öğretmenleri derinden yaralamış ve hayal kırıklığına uğratmıştır. Sözleşmeli öğretmen olmayı biz seçmedik. Kurum başka türlü öğretmen almıyordu ve bizim mesleğimiz bu idi. Kendi isteğinizle seçtiniz, bilerek isteyerek gittiniz denilemez. Biz buna mecbur bırakıldık. Kadrolu öğretmenlere eş durumu tayini hakkı tanınırken, bu hak bize verilmiyor.

Bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Diğer bir taraftan, sözleşmeli öğretmenlik ile alakalı çıkarılan yönetmelik ve KHK' lar  anayasanın "Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar." maddesine aykırıdır ve hiç bir KHK anayasa ile çelişemez. Bu durum düzeltilmediği taktirde sözleşmeli öğretmenler evlenip yuva kuramaz, çocuk sahibi olmayı düşünemez, hali hazırda çocuk sahibi olsa bile bu çocuklar ya annenle yaşa ya da babanla diye ikilemlerde bırakılır, ya da boşanmaktan başka alternatif kalmıyor. Bu ayrı şehirlerde uzun yıllar yaşayacak olmanın vermiş olduğu sıkıntılar aile birliğimi zedeliyor ve bizi boşanmanın eşiğine getiriyor. Öğrenciler sınıflarda bize öğretmen gibi görüp ciddiye almıyor, hocam siz sözleşmelisiniz öğretmen olmamışsınız diye alay söz konusu oluyor. Veliler derslere bizim değil kadrolu öğretmenlerin girmesini istiyor. Lütfen sesimizi duyun, özlük haklarımızı koruyun, öğretmenler arasındaki bu ayrımcılığı kaldırın. Lütfen sesimizi duyurun."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • fatma durmus
    2 ay önce
    Cocuklarimi ayda bir kez goruyorum bir tanesi 2 yasina bile girmedi mecburum cunku kadrolu degilim burnumda tutuyorlar Allahim yardim et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu