Sözleşmeli Öğretmenler Kadro Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan ve 30 Ekim’de 3 yıllık zorunlu görev süresini dolduran 20 bin sözleşmeli öğretmen kadro bekliyor.

Sözleşmeli Öğretmenler Kadro Bekliyor
18 Ekim 2019 - 10:36

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli 1 milyondan fazla öğretmenden 103 bin kadar sözleşmeli öğretmen statüsünde görev yapıyor. Ekim 2016’da göreve başlayan ve 3+1 kuralına göre 30 Ekim’de 3 yıllık zorunlu çalışma süresini dolduran sözleşmeli öğretmenler kadro almayı bekliyor. Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler görevlerine 1 yıl daha devam ederlerse tayin isteme haklarını elde edecek. Fakat 30 Ekim’de süre dolmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı konu ile alakalı bir açıklama yapmadı ve sözleşmeli öğretmenler bakanlıktan gelecek haberi bekliyor.

2016 yılında sözleşmeli öğretmenlerin çalışma süreleri 6577 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4 yıl olarak belirlenmişti. Fakat öğretmenler 2 yıl sonra tayin isteyebiliyorlardı. Düzenleme bu yıl 3+1 olarak değiştirildi. 3 yılını dolduran sözleşmeli öğretmenler sosyal medya aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na seslerini duyurmaya çalışıyor. Sendikalarda sürecin bir an önce başlatılmasını istiyor.

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım konu ile ilgili, ‘’Sözleşmeli öğretmenler hak ettikleri kadroyu bekliyorlar. 4+2’nin 3+1’e dönüşmesi güzel ama bunu hayata geçirebilmek önemli. Sözleşmeli öğretmenlerin daha zorlayıcı çalışma ve özlük hakları var. Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu’da çalışmayı teşvik etmeye yönelik maddi tedbirler düşünüyor. Bu bölgelerde çalışan öğretmenlere zorluk derecelerine göre aylık 800 TL ile 1700 TL arasında teşvik ücreti verileceği tasarıda var. Fakat öğretmenlerin imkanları daha rahat, özlük hakları daha zenginleştirilmiş düzenleme şu anda Maliye Bakanlığı’nda beklemede. Bu düzenleme çıkarılmış olsa belki de öğretmenler tayin istemek zorunda kalmayacak. Sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirilmesini bakanlıktan talep ettik. Çalışmaların devam ettiği söylediler ama acil bir çalışma yaptıkları izlenimini vermediler. Sözleşmeli öğretmenler maalesef önlerini göremiyor. Öğretmen 25 yaşında göreve başlasa 65 yaşında emekli olacak. Her yıl meslekle alakalı değişiklikler olursa ve devlet yöneticilerinden sürekli iş güvencesinin kaldırılabileceğine yönelik mesajlar verilirse, gelecek görme şansımız olamaz. Geleceğini göremeyen bir öğretmen asla kendini geliştirme sürecine giremeyecektir.’’ dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise; ‘’Son atamalar ile birlikte sözleşmeli öğretmen sayısı 103 bine ulaştı. 3 yılını doldurup kadro alma hakkını elde edenler ise 20 bin civarında. Öğretmenlik mesleğinde sözleşmeli ve ücretli çalışma şekillerinin tamamen bitirilmesini istiyoruz. Meselemiz 4+2 ya da 3+1 değil. Bütün sözleşmeli öğretmenlerin bir an önce kadroya geçirilmelerini istiyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerin şu anda mazerete dayalı tayin hakları yok, eşlerinden ve çocuklarından kilometrelerce uzakta çalışıyorlar. Kadrolu öğretmenlerden daha az izin yapıyorlar ve yurt dışı görevlendirmelerinden tutun çok sayıda hak kayıpları var. Öğretmenlerin aynı bina içerisinde farklı statülerde çalıştırılması eğitimin niteliğini olumsuz etkiliyor. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl boyunca güvencesiz çalışmaları sebebi ile çok sayıda mobinge de uğruyor. Bakanlıktan talebimiz tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi.’’ açıklamalarında bulundu. 

Bu haber 694 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort