Sözleşmeli öğretmenin net maaşı ne kadar ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre işe alınacak olan sözleşmeli öğretmenler, sözleşme ücretinin yanı sıra kadrolu öğretmenlerin aylık maaş dışında yararlandıkları diğer mali ve sosyal haklardan da aynı şekilde yararlanabilecek.

13 Ocak 2017 - 11:04 - Güncelleme: 13 Ocak 2017 - 11:21

Bu yıl Şubat döneminde atama yapılması planlanan sözleşmeli personel pozisyonlarında görev alacak olanların yararlanabileceği mali haklar şunlar:

Sözleşme ücreti

Sözleşmeli öğretmenlere, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde ödenecek sözleşme ücretinin aylık net tutarı (%15 gelir vergisi diliminde) “1.930 TL” olacak.
Ek ödeme

Sözleşmeli öğretmenlere her ay, en yüksek devlet memurları aylığının %65’i tutarında ödenecek olan ek ödeme ödemenin, 2017 yılının ilk altı aylık dönemindeki net tutarı “589 TL” olacak.

Asgari geçim indirimi (AGİ) ve aile yardımı

Sözleşmeli öğretmenler hakkında, eş ve çocuk durumlarına göre değişen miktarlarda olmak üzere her ay asgari geçim indirimi uygulanacak olup, uygulanacak indirimin miktarı net maaşı da aynı miktarda artıracak. Bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz bir öğretmen hakkında 2017 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarı “133,31 TL” olacak..

Çalışmayan eşi ve çocuklarından dolayı sözleşmeli öğretmenlere her ay aile yardımı ödeneği verilecek olup, bu ödeneğin miktarı öğretmenin eş ve çocuk durumuna göre değişecek. 2017 yılının ilk altı ayında sözleşmeli öğretmene her ay ödenecek aile yardımının miktarı; çalışmayan eş için “205 TL”, 7 yaşından küçük her bir çocuk için “48 TL”, 7 yaşında veya daha büyük her bir çocuk için “24 TL” olacak.

Eş ve çocuk durumuna göre yararlanılabilecek asgari geçim indirimi ve aile yardımı tutarları için tıklayınız …
Toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı
Kamu görevlileri sendikalarına üye olan sözleşmeli öğretmenlere yılda 4 defa (her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek. Bu ikramiyenin miktarı t2017 yılının Ocak ve Nisan aylarında her defasında net “72 TL” olacak.

Hazırlık ödeneği

Sözleşmeli öğretmenlere, her öğretim yılı için bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek.
Öğretim yılının başladığı ayda  (Eylül ayında) görevde olan öğretmenlere tam olarak ödenen hazırlık ödeneği, çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılı bitmeden göreve başlayan öğretmenlere %75’i oranında; birinci dönem ders yılı bitiminden ikinci dönem ders yılının sonuna kadar olan sürede göreve başlayanlara ise %50’si oranında ödeme yapılıyor.
2016-2017 eğitim öğretim yılı için net  992 TL olarak ödenen hazırlık ödeneği, 2017 Şubat ayında göreve başlayacak sözleşmeli öğretmenlere 496 TL tutarında ödenecek.

Ek ders ücreti

Sözleşmeli öğretmenlere, girecekleri derslerden maaş karşılığı olanlar dışındakilerin her ders saati için ek ders ücreti ödenecek. 2017 yılının ilk altı aylık döneminde, bu şekilde girilecek her ders saati karşılığında ödenecek ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde) şöyle olacak.
ZamanDersi verenEk ders ücretinin net miktarı

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaÖzel sınıfDestekleme ve yetiştirme kurslarında
Hafta içi gündüzÖğretmen11,33 TL14,16 TL22,66 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen11,90 TL14,87 TL23,79 TL
Doktora yapmış öğretmen13,03 TL16,28 TL26,06 TL
Gece, hafta sonu ve tatillerdeÖğretmen12,14 TL15,17 TL24,28 TL
Yüksek lisans yapmış öğretmen12,74 TL15,93 TL25,49 TL
Doktora yapmış öğretmen13,96 TL17,45 TL27,92 TL

Nöbet ücreti

Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde, kendilerine  verilen nöbet görevini fiilen yerine getirecek sözleşmeli öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek.

2017 yılında tutacakları nöbet görevi karşılığında,  sözleşmeli öğretmenlere haftada 3 saat ek ders ücreti ödenebilecek. memurun yeri

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ŞUBAT 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINI

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
Alperen Sakin'in ölümünde yeni skandallar ortaya çıktı
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu