Sözleşmeli Öğretmene Yolluk Ödenmesi Konusunda Mahkemeden Emsal Karar

Görev yaptığı sırada sağlık mazereti nedeniyle ataması yapılan sözleşmeli öğretmen, sürekli görev yolluğu ödenmesi talebinin reddedilmesi üzerine yargı yoluna başvurdu.

Sözleşmeli Öğretmene Yolluk Ödenmesi Konusunda Mahkemeden Emsal Karar
26 Temmuz 2019 - 14:38 - Güncelleme: 27 Ekim 2019 - 22:24

Sözleşmeli öğretmen olarak görevyaparken sağlık mazereti nedeniyle ataması yapılan Eğitim Bir-Sen üyesininsürekli görev yolluğu ödenmesi talebi ile yaptığı başvurunun reddedilmesineilişkin işlemin iptaline karar verildi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi sözkonusu işlemin iptaline karar verdi. Mahkemenin kararında; Anayasanın 49.maddesinde yer alan hüküm ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.maddesinde yer alan hüküm gerekçe olarak gösterildi. Ayrıca, 1978 yılında BakanlarKurulu kararı ile yürürlüğe konulan 7/15754 sayılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasınaİlişkin Esaslar'ın 2. maddesinde yer alan sözleşmeli personele geçici görevyolluğu haricinde harcırah ödenemeyeceği hükmünün getirildiği ve 7. maddesindede personelin görev yeri dışında geçici olarak görevlendirilmesi durumundagündelik ve yol giderlerinin 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile tespit edilenesaslara göre hesaplandığı hükmü mahkeme kararında yer aldı.

Belirtilen nedenlerle dava konusuişlemin iptaline karar veren mahkeme, davacının hak ettiği yolu tutarınınhesaplanarak başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birliktedavacıya ödenmesine karar verdi.

İdare mahkemesinin ilgili kararıiçin tıklayınız...

Bu haber 1164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort