Sözleşmeli Öğretmen Eşlerinin AES Ziyareti

Milli Eğitim Bakanlığı'nda farklı illerde olmak üzere 4-B statüsünde sözleşmeli öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin eşleri Anadolu Eğitim Sendikası genel merkezini ziyaret etti.

Sözleşmeli Öğretmen Eşlerinin AES Ziyareti
27 Nisan 2019 - 15:46

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) tarafından paylaşılan habere göre, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 4-B statüsünde sözleşmeli olarak farklı illerde çalışan sözleşmeli öğretmenlerin eşleri sendika merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Mehmet Alper Öğretici ile görüştüler. Yapılan görüşmede sorunlarını dile getiren sözleşmeli öğretmen eşleri, aile birliğinin sağlanamaması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söylediler. Sözleşmeli olarak farklı bir kurumda çalıştığını dile getiren bir öğretmen eşi ise, eşinin çalıştığı ilde kendisinin çalışabileceği bir alan olmadığını ve bu nedenle eşinin yanına gidemediği için mağduriyet yaşadığını söyledi.

“Çözüm; sözleşmeli öğretmenlik sistemi değil”

Sözleşmeli öğretmen eşlerinin sorunlarını dinleyen AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise, kendisinin de sözleşmeli öğretmenlik yaptığını ve buna benzer mağduriyetleri yaşadığını belirtti. Bu nedenle sözleşmeli öğretmen eşlerinin mağduriyetlerini çok iyi anladığını ifade eden Genel Başkan Öğretici, öğretmenlerin eşlerinden ve çocuklarından ayrı kalmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçmiş yıllarda uyguladığı ve başarısız olunduğu için kaldırdığı uygulamanın 2016 yılında tekrar getirildiğini hatırlatan Genel Başkan Öğretici, MEB tarafından ileri sürülen gerekçede çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde öğretmenlerin kalmalarının sağlanamadığının belirtildiğini söyledi. Genel Başkan Öğretici, çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde öğretmenlerin kalmasının sağlanmasının yolunun sözleşmeli öğretmenlik sistemi değil; içerisinde teşvik içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi olduğunun altını çizdi. Bu sebeple her zaman ve her fırsatta sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını dile getirdiklerini aktaran Genel Başkan Öğretici, kapsamlı çözüm önerilerini Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere tüm yetkililer ile paylaştıklarını ifade etti.

“Tek öğretmen istihdamı kadrolu olmalıdır”

Son olarak da öğretmenin ücretlisi, geçicisi ve sözleşmelisi olmayacağını ifade eden Öğretici, tek öğretmen istihdamının sadece kadrolu olması gerektiğini vurguladı. Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını her zaman dile getireceklerini belirten Öğretici, kendilerini ziyarete gelen sözleşmeli öğretmenlerin eşlerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Bu haber 660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort