Sözleşmeli öğretmen ek ders ücretleri kadrolu öğretmenden az ödeniyor

Milli Eğitim Bakanlığı, bilindiği üzere Ekim ayının 2. haftasında yaklaşık 19 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirdi ve bu öğretmenler yaklaşık 2 aydır esas görev yerlerinde çalışıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutmak için getirilen sözleşmeli öğretmenlik sistemindeki sorunlardan biri de ek ders problemi. 

Sözleşmeli öğretmen ek ders ücretleri kadrolu öğretmenden az ödeniyor
07 Aralık 2016 - 01:03

İl ve İlçelere göre farklılık gösterse de Sözleşmeli öğretmenlere ders başı 9.44 TL ek ders ücreti ödenmektedir. Kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri ise yaklaşık 1 TL fazla. Ocak ayından itibaren bu fark 1.5 TL civarında olacka. Bu durumda branşa göre değişse de sözleşmeli öğretmenlerin yıllık maddi kaybı 500-1500 TL arasında değişecek. 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerden herhangi bir farkı olmayacağına dair açıklaması hafızalardan silinmedi. Sözleşmeli öğretmenler SGK'ya tabi olduğu için kesinti daha fazla olduğundan net ek ders ücretleri az olmaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı acilen çalışma yaparak bu öğretmenlerin maddi kayıplarını gidermelidir.

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ


 

Bu haber 4621 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort