Sözleşmeli öğretmen adayı 2016'da 90, 2017'de 65 puan aldı

Sözleşmeli öğretmen alımında daha önce 90 alan aday, bu yılki mülakatta 65 aldı

26 Mayıs 2017 - 01:01

Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunda oluşan onca tepkiye rağmen, yönetmeliği değiştirmedi. Sadece komisyonlara +5, -5 talimatı verdi. Bunu da bazı komisyonlar yerine getirirken bazı komisyonlar ise yerine getirmedi.

Bu mülakatların adil bir şekilde yapılmadığına dair en önemli tespit ise 2016 ve 2017 yılları arasındaki mülakat puanı farklarıdır.

Bazı adaylar, 2016 yılı mülakatında 90 puan almasına rağmen, 2017 mülakatında 65 puan almıştır.

Sınava giren aday aynıdır.

2016 mülakatında "çok iyi öğretmen olur" denilen aday, 2017 mülakatında, öğretmen olup olmayacağı tartışmalı olan bir puan alabilmiştir.

İki mülakat puanı arasındaki büyük uçurum, bir öğretmen adayının, hayatının 5 dakikalık bir sınav mülakatına bağlı kılınamayacağını göstermesi açısından oldukça anlamlıdır.

Daha önce söylemiştik, bakan bey yine bildiğini okuyacak ama tekrar gündem gelmesinde fayda bulunmakta:

1- Mülakatlar haksızlık yaratmakta olup, oluşan haksızlık ve adaletsizlik algısı en çok siyasi iktidarı yıpratmaktadır.

2- Bir milletvekiline, bir il başkanına, 2 kişilik bir kadro ihtiyacı için, 100 talep geldiğinde, 98 kişi mutsuz olmaktadır. 98 kişinin faturası siyasi iktidara çıkacaktır.

3- Kendi iktidar ikbali için mülakatları getirenler, herkesi kendisine kul etmeyi amaçlamaktadır. Onların tek derdi, Genel müdür ise Müsteşar, Müsteşar ise 2019 yılı sisteminde Bakan olmaktır. Bu bürokratların, 2019 yılı kariyer hesapları için kurguladıkları mülakat oyununun, bumerang gibi sadece siyasi iktidarı yıprattığı görülmelidir.

4- Sözleşmeli öğretmenlik özelinde söylersek, atanan bir aday, zaten 3 yıl boyunca bir çok sınava tabi tutulacak ve test edilecektir. Öğretmen yeterliliği bu aşamada kontrol edilebilir ve denetlenebilir. Dolaysıyla, öğretmenliğe girişte ayrıca bir mülakat yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

5- Bu devletin istihbaratı ve emniyeti vardır. Atamalar sırasında, terör örgütleriyle irtibatı çıkanların zaten ataması yapılamamaktadır. Dolaysıyla, mülakatlar, FETÖ üyelerini ayıklanma yeri olmamalıdır.(MEMURLAR.NET)
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Aydın
    5 ay önce
    zaten yanlış yaptıkları tek bir doğru şey varmı nisan ayında başlayan mülakat sonuçları ağustos ayına kadar sürdürmenin mantığı 60 bin öğretmen adayı bu sonuçu bekliyo bir aylık mevzu 4 ay sürüncümede açıklayın millet işine baksın sizin keyfinizi bekleyecek kimsenin ne vakti nede lüksü var.bu yetki birgün halkın elinede gecer unutmayın adalet derseniz herkese lzım olur milleti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"