SON DAKİKA Yeni OHAL KHK'sı çıkıyor

REFERANDUM sonuçları, iktidar partisinin birden fazla konuda hızla karar vermesini gerektirecek. Kabine değişikliği, en kesin konu olacak. Kabinede en az 10 bakanlıkta değişiklik veya görev kaydırması bekleniyor. Erken seçim kararı, yeni kanun hükmünde kararnameler (KHK), acil düzenlemeler ve uyum yasaları ise diğer önemli başlıkları oluşturacak

18 Nisan 2017 - 09:34 - Güncelleme: 18 Nisan 2017 - 10:00

DEĞİŞİKLİĞİN BAŞLICA NEDENLERİ

Kabine değişikliği Kampanya süresince Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yüksek ihtimal olduğunu söylediği kabine değişikliği, önümüzdeki günlerde en çok konuşulan başlık olacak. Referandum öncesinde gündeme gelen ancak sonrasına bırakılan kabine değişikliğinde en az 10 bakanlıkta değişim veya kaydırma gündemde olacak. AK Parti kulislerine göre, bunda en önemli belirleyici 'Karar alma ve proje üretme' konusundaki yeterlilik olacak. FETÖ ile mücadelede etkin olma ve uyum sorunu da diğer tercih sebeplerinden birini oluşturacak. AK Parti için yeni dönem, özellikle ekonomi gibi kritik konularda, hızlı ve doğru karar alabilmek olacak. Yeni dönemde hem genel seçim hem de başkanlık seçiminde başarılı olmayı, yeni kabinenin kararları etkileyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yakın çalışan isimlerin Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu biliniyor. Görevlendirmeleri yeni yapılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın görevine devam edeceği belirtiliyor.

'YÜZDE 51.4 RİSKLİ' YORUMU

Erken seçim Referandum sonuçları, partide erken seçim seçeneğinin yeniden değerlendirilmesine neden oldu. Erken seçim, hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi anlamına geldiği için referandumdan çıkan yüzde 51.4'lük oyun riskli olduğunu söyleyenler var. Bu grup, bu nedenle seçimlerin 2019'dan önce yapılmayacağı ve bu sürecin 'uzlaşma ve tamir' için kullanılacağını iddia ediyor. Partideki diğer grup ise sürecin fazla uzatılmadan en geç 2018 yılının baharında seçim yapılması gerektiğini dile getiriyor.

ACİL DÜZENLEMELER

Acil düzenlemeler ve uyum yasaları AK Parti'nin yoğun gündemindeki diğer konu ise yasama faaliyeti olacak. Parti, uyum yasalarından önce OHAL'i uzatacak. Sonra da iki haftadan beri beklettiği yeni OHAL KHK'sını yayınlayacak. Ardından çalışmaları tamamlanan istihbaratın yeniden yapılanmasına ilişkin düzenleme gündeme gelecek. İç ve dış istihbarat iki ayrı yapı olarak, Cumhurbaşkanı'na bağlanacak. Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası ve TBMM İçtüzüğü için Adalet Bakanlığı ve partinin hukukçu üyelerinden oluşturulan komisyonlar çalışacak. Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'nın tek çatı altında toplanması da bir seçenek olarak değerlendirilecek KAYNAK HÜRRİYET

 

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • ali
  6 ay önce
  aslında % 55 hayır çıktı,ama sonuç farklı yansıtıldı.son dakika kurallar değiştirildi. bursa, hariç tüm büyük şehirlerden hayır çıktı.
 • Zeynep
  7 ay önce
  Benim eşim de fetocuların iftirasina uğradı. Hiç kimse ilgilenmiyor madurlarla .yeter artık bu kabus bitsin.gerçek fetocu lar işinin başında. Adalet istiyorum cumhurbaşkanimizdan.bizim sesimizi duyun artık.
 • Yusuf ATMACA
  7 ay önce
  Vicdanını kaybedenlerden birşey beklenmez. Tabi formalitede olsa hukuki mücadele devam etmeli. Ohal le mahkemeleri engellemedik diyecekleri kesin.
 • Aaa doğruysa çok l
  7 ay önce
  Cumhurun başkanı olmak kucaklamaktır. Lütfen tek isteğimi
 • Gülay
  7 ay önce
  Artık bir acıklama yapın lütfen ceza indirim için yeter artık yazık mahkümlere çok dolup taştı ceza evleri insanların yatıcak yerleri yok herkes yerlerde yatıyor yeter ne olursunuz bir acıklama yapın bu konuda
 • Tülay
  7 ay önce
  Yetmedi mi 9 aydır çekilen çile? Anaların babaların göz yaşı? 9 aydır bu masumlar ne yer ne içer diye düşünmediniz! Darbeye karışanları cezalandıran,ama masumları tezden iade edin. Eşim benim bakanlıktaki hesabımdan9 aydır açıkta! 250 tl çik.bumu teröre destek,az insaflı olun.ben sendikadan ihraç genişteyim.gelin sorun çalıştığım hastanelere kendinizden utanırsınız devlet malını nasıl muhafaza etmişim.eşim poli bi kere devlet ordunu kullanmadı kendine.toplu iade bekliyoruz!!!
 • Döne
  7 ay önce
  Sizden ricam kyk çıkarken lütfen haksızlığa uğramış insanları seçin geç gelen adalet adalet olmaz benim çocugum bu iftiracı fetocular yüzünden magdur hiç bir bağlantısı yok ve olmadığı kanıtlandı gerek fetocular yerinde Çanakkale ayvacık devlet hastanesinde bu insanlar ölümle bile Tehtit edecek kadar gözleri kararmış darbeden önce neden bu üç kişi fetocuydu birden akpli oldular benim çocugum bunları bildigi için kendilerini temize çıkarmak için hastanede haksiz işinden oldu ve kendilerinin arkaları sağlammış onlara birşey olmazmış gerçektende öyle oldu haklarında nekadar şikayetçi olsak da birşey yapılmadı bizim ankarada dayımız yok Allah dan başka birde sayın cumhur başkanıma güveniyorum artık çocugum kaldıramaz oldu suçum olsa bir bağlantım olsa üzülmeyecek evlat kolay yetişmiyor lütfen artık sesimizi duyun ve adil kararlar verilsin maduretlikler giderilsin Allah aşkına
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ölen öğretmenin paylaşımı yürekleri dağladı
Ölen öğretmenin paylaşımı yürekleri dağladı
Genç Öğretmen hayatını kaybetti!
Genç Öğretmen hayatını kaybetti!