SON DAKİKA: Bakandan ihraç olan öğretmenler açıklaması

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından başlayan ihraç dalgaları en çok MEB'i vurdu. İhraç olan öğretmenlerin bir çoğu ceza evlerinde öğretmenler FETÖ gerekçesi ile tutuklandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz düzenlenen programda ihraç olan öğretmenler ne olacak sorusuna bakın ne cevap verdi

16 Ağustos 2017 - 19:13 - Güncelleme: 16 Ağustos 2017 - 19:31

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kanun Hükmünde Kararnameler ile bakanlıktan ihraç edilen personel sayısını paylaşarak, "33 bin personel ihraç edildi ama 70 bin personeli biz milli eğitim ailesine kattık" dedi.Beykoz'da düzenlenen bir programda müfredata ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Yılmaz, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip liseleri düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı sınıflar esas alındığında yenilenen 176 müfredatın detaylarını paylaştı. Toplantıya Yılmaz'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş da katıldı. Bakan Yılmaz açıklama sonrasında basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları da cevapladı.

Sınavlardaki 15 dakika kalan girme kuralı ile ilgili açıklamalara cevap veren,"Öğrencilere diyor ki sınav girişi belgesi vermeden önce bir tuşa bas o belgeyi alma de. Okudum işaretini tuşlamadan size o sınav giriş belgesini vermiyor. Görmedim bilmedim yok.

Buna rağmen 10'da başlayacak bir sınava 9.45'te öğrencinin bilmiş olmasına rağmen geç kalması toplum vicdanını yaraladığı noktasında herkes mutabakata varmış burada. Bundan sonra sizin sınav başladıktan sonra sınava girmeniz ve mevcut öğrencilerin dikkatinin dağıtılması istenmiyor. Dolayısı ile sınavı 10'da söylediyseniz 10.15'te başlar.

Yine aynı şey olur 10'da herkes gelir sınavın arasında da kimse gelmemiş olur. Bunu önerimizi dikkate alacaklarını söylediler" dedi. " O görüş, bizim insanımızın görüşünü yansıtmıyor" Alevilerin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile ilgili durumuna da cevap veren Yılmaz Amerika'da bu konuya ilişkin hazırlanan rapora cevap vererek,"Alevi kardeşlerimizin ortak kanaati din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin kaldırılmaması. Dolayısı ile oradaki o görüş bizim insanımızın görüşünü yansıtmıyor

. Bizim istediğimiz şey bu ülkenin insanları birbirini tanısın. Yan yana yaşayıp da birbirinin farkında olmuyormuş gibi olmasın.

Biz bunu başaracağız. Ben çok net olarak görüştüm geçmişe kıyasla çok daha iyi bir noktada olduğumuzu mesafe almamız gereken bir iki nokta olduğunu belirttiler bende aynen katılıyorum biz birbirimizi daha iyi tanımamız için bunun olması lazım" diye konuştu. "33 bin 138 personel ihraç edildi,

70 bin personel alındı" KHK'lar kapsamında meslekten ihraç edilen öğretmen sayısını açıklayan Yılmaz,"Yine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 33 bin 138 personel ihraç edildi.

33 bin personel ihraç edildi ama 70 bin personeli biz milli eğitim ailesine kattık. Geçen yıl 50 bin bu yıl 20 bin personeldi. Burada da bir sıkıntımız yoktur. Eğitim biraz önce söylediğim gibi liseden mezun olan öğrencilerimiz şu ana kadar olmadığı kadar 4 yıllık lisans eğitimini kazandı ve kaydını yaptırdı. Bu daha önce hiçbir zaman olmadı. Dolayısı ile eğitim her bakımdan iyiye gidiyor" şeklinde konuştu.  kamuajans...


 


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • SAKALLI
  2 ay önce
  Öyle bir başlık atmışınız ki.helal olsun diyorum
 • Hak
  3 ay önce
  Şu zamanlarda en çok kenetleneceğimiz zamanda; bizleri ayrılıklara, tefrikalara düşürüyorlar. Biz de hep alet oluyoruz. Halbuki derdimiz ortak; Halka Hizmet, HAKKA Hizmet.
 • Öğretmen
  3 ay önce
  Hiçbir şey dememiş sayın bakanımız ihraçlarla ilgili ne demiş ki sanki çok önemliymiş gibi birde haber yapmışsınız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı