Sömestir tatili erkene alınmalı ve 1 ay olmalı!

Şu an Türkiye”nin birçok bölgelerinde okullar kar yağışı nedeniyle tatil edilmiştir. Yoğun kar yağışının yurdumuzun büyük bir bölümünde daha da şiddetlenerek devam edeceği meteoroloji yetkililerince ifade edilmektedir.

Sömestir tatili erkene alınmalı ve 1 ay olmalı!
09 Ocak 2019 - 00:34 - Güncelleme: 09 Ocak 2019 - 00:37

''Eğitimde Yeniden Yapılanma'' Kitabımda detaylı olarak dile getirdiğim -tatillerin yeniden belirleme –değişikliğini bir kez daha düşünelim. Bir tarım ülkesi olmamız hesabıyla köy çocuklarının tarlada daha fazla çalışarak, ailelerine katkıda bulunmasından yola çıkılarak Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda uygulamaya konulan uzun yaz tatili; artık birçok sebepler nedeniyle ve sanayi -turizm ülkesi olmamız dolayısıyla, değiştirilmesi zorunludur.

Günümüzde basının da tahrikiyle azıcık bir kar yağdığı zaman hemen kar tatili düşünülmektedir. Yürürlükteki çalışma takvimine göre on beş gün olarak belirlenen sömestri tatili, kar tatilleri nedeniyle bir aya yaklaşmaktadır. Buna göre planlanan müfredat da hep yarım kalmaktadır. İşte bu durumu değiştirmenin tek yolu çalışma takvimini değiştirerek, kışın bir aya, yazın da iki aya gelecek şekilde tatilleri yeniden belirlemektir. Bir başka deyişle fiiliyatı, resmiyete dönüştürmektir.

YANİ, ARA DÖNEM TATİLİ ERKENE ALINMALI  VE 1 AY OLMALI

 Böylece en çok kar yağan dönemi sömestri tatili olarak değerlendirerek, eğitimin aksamasına engel olmayalım.Böyle bir durum, çok büyük bir ENERJİ TASARRUFUNUN yanında, KIŞ TURİZMİNİ de geliştirecektir. Fakat en önemlisi üç ay gibi bir aranın verdiği nedenden dolayı ÖZELLİKLE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN YAŞADIĞI ÖĞRENDİKLERİNİ UNUTMA OLAYI DA büyük oranda azalacaktır.

Tüm bu düşünceler çerçevesinde çalışma takvimi yeniden ayarlanmalıdır.

       

Şemsettin CERAN-

Eğitimci-Yazar


Bu haber 2174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 3 Yorum