erkek protez saçthemeforest temaları

Solucan dışkısının gücü ve iklim değişikliğini nasıl etkileyebileceği

İki farklı solucan türünün minik türberine sarılmış kafa karıştırıcı bir gizem var ve içeride kilitlenen sırlar dünyadaki iklim değişikliğini etkiliyor.

Solucan dışkısının gücü ve iklim değişikliğini nasıl etkileyebileceği
27 Aralık 2019 - 02:16 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 - 11:18

İki farklı solucan türünün minik türberine sarılmış kafa karıştırıcı bir gizem var ve içeride kilitlenen sırlar dünyadaki iklim değişikliğini etkiliyor.

Bilim adamları bazı solucan türlerinin potansiyel olarak hızlandığını söylüyor iklim değişikliği yapraklardan beslenerek, atmosfere karbon yayan küçük mikroplara ve mantarlara yem olan bir karışımı dışarı atarak. Buna karşılık, diğer solucanlar topraktaki karbonun kilitlenmesine yardımcı oluyor.

Kanada bu paradoks için sıfır noktası. Daha sıcak sıcaklıklar, omurgasızların daha önce hiç olmadığı kadar kuzeye hareket etmelerine izin verdiği için solucan popülasyonları büyüyor.

Ve kimse atmosfere ne kadar karbon salınmasına yardımcı olduklarını tam olarak bilmiyor.

"Bazıları İlk çalışmaların, diyelim ki, orman yangını kadar etkili olabileceğini göstermiştir. "diyor Alberta Üniversitesi toprak biyojeokimyası profesörü Sylvie Quideau.

Bu mümkün, dedi. , Kanada'daki solucanlar bir yılda milyonlarca ton karbonu atmosfere satabilir, ancak bu tahmin hala ülke çapında solucan istilası oranı da dahil olmak üzere birçok belirsizliğe tabidir.

diyelim ki orman yangını kadar etkili olurdu. ' (Sylvie Quideau tarafından sunulmuştur)

Yaprak çöpünde, orman zeminlerinde veya toprağın üst katmanlarında yaşayan en yaygın solucanlara Dendrobaena octaedra denir.

Son buz çağında yok oldular.

Buradaki solucanlar, Britanya Kolumbiyası'nda bulunanlar için tasarruf ettiler, Avrupalılar geldiklerinde veya ABD'den balık yemi olarak getirildiklerinde ormanlara taşınan istilacı türler. Montreal'in McGill Üniversitesi'nde 20 yıldır solucan okuyan doğal kaynak bilimleri bölümünde profesör olan Joann Whalen, "

" Solucanlar hem müttefik hem de düşman olabilir "dedi.

Tarımda, solucanlar faydalıdır, dedi Whalen: Toprağı daha verimli hale getirmeye yardımcı oluyorlar ve suyun ve köklerin toprağa daha kolay girmesine izin veriyorlar.

Toprakta karbonu yakalayan bazı oyuk türleri vardır, çünkü kakası onu daha sıkı bağlar ve mikropların parçalanmasını zorlaştırır.

Genellikle balık yemi olarak satılan Lumbricus terrestris yaygın bir derindir. oyuk solucanı Kanada'da bulundu. Çimenlerde veya ormanlarda bıraktığı küçük toprak höyükleri ile tanımlanabilir.

Bu solucanlar tarafından ne kadar karbon tutulur ve diğer solucanların salınmasına yardımcı olduğu karbonu dengelemek için yeterli olup olmadığı açık. Bu sorunun cevabını bulmak Quideau'nun araştırmasının bir parçası.

"Geceleri beni ayakta tutan şey, iklim değişikliği üzerindeki etkilerini ölçüp ölçemeyeceğimi merak ediyorum," dedi.


'Solucanlar hem müttefik hem de düşman olabilir' diyor. (Gönderen Joann Whalen)

Whalen solucanlar üzerinde uykuyu kaybetmiyor. Bitki materyalinin çürümesinden çıkan karbondioksitin doğal bir süreç olduğunu ve solucanların buna yardım ettiğini söyledi.

"İnsanların gömülü fosil karbonu kullanma konusunda ne yaptıklarından daha fazla endişe duyarım. binlerce yıldır ve şu anda atmosfere bırakılıyor. "

Yine de Kanada'da solucan istilası devam ediyor.

Erin Cameron, Saint Mary's çevre bilimi bölümünde yardımcı doçent Halifax Üniversitesi, 2006 yılından beri işgalin ilerlemesini izliyor.

Alberta'nın kuzeyinde, solucanların ne kadar hızlı yayıldığını araştırıyor ve yılda 17 metre hızla kuzeye ilerlediklerini keşfetti.

(Erin Cameron tarafından sunulmuştur)

Bulduğu en bol miktarda solucan, yaprak çöpünde veya toprağın üst katmanlarında, karbonun havaya salınmasına yardımcı olanlarda yaşıyor.

Cameron, "Toprak solucanları Kanada'nın kuzeyindeki daha sıcak sıcaklıklardan faydalanabilir, çünkü bu şu anda bazı türlerin dağılımını kısıtlıyor olabilir" diyor Cameron.

İklim değişikliği ülkeyi ısıtmaya devam ettikçe solucanlar devam edebilir daha bol olmak ve muhtemelen daha fazla iklim değişikliği sağlamak.

Bölümdeki yardımcı doçent Erin Cameron 2006 yılından bu yana solucan istilasının ilerlemesini izliyor. (Erin Cameron tarafından sunulmuştur)

Quideau durmak için yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyor solucan Kanada üzerinden yürüyor.

"Önemli olan, etkilerini daha iyi yansıtabilmemiz için anlayabilmemiz, etkilerini daha iyi ölçebilmemiz. O zaman bir ormanı yönetmenin yolları olabilir. "

O ve diğer araştırmacılar önümüzdeki birkaç yıl içinde bunu yapmayı umuyorlar.


kaynak: http://www.cbc.ca/news/canada/nova-scotia/earthworms-climate-change-carbon-research-1.5370724

Bu haber 1275 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort