BELGRAD (AA) - Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD'nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ile bir araya geldi.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Belgrad'da görüşen Vucic ve Escobar, Sırbistan-Kosova ilişkilerinin normalleştirilmesi, Kosova'da Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması hususu ve iki ülke arasındaki diyalog sürecini ele aldı.

Vucic, ülkesinin bölgede barış ve istikrarı korumak istediğinin altını çizerek, Belgrad-Priştine diyaloğunda açık sorunların çözümüne ilişkin tutumlarının değişmediğini kaydetti.

ABD'nin Kosova'daki Sırpların güvenliğine verdiği desteğe işaret eden Vucic, ABD'ye ülkesi ile Kosova arasındaki diyaloğa verdiği katkılar için teşekkür etti.

Vucic, 13 Mart'ta Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile bir araya gelmişti.

- Sırbistan, Kosova'yı kendi toprağı görüyor

Avusturya’dan deprem bölgesine gönderilen konteynerler Bratislava’dan yola çıktı Avusturya’dan deprem bölgesine gönderilen konteynerler Bratislava’dan yola çıktı

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, Avrupa Birliği ara buluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.​​​

​​​​​​​AB, Sırbistan ve Kosova arasındaki Belgrad-Priştine Diyaloğu'nun yeni toplantısının 18 Mart'ta Kuzey Makedonya'nın Ohri kentinde yapılacağını duyurmuştu.