Sınır İlçelerindeki Öğrenciler İçin Kritik Karar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bazı sınır ilçelerinde tedbir için eğitime ara verilen okullarda okuyan öğrenciler için misafir öğrenci geçici nakil nedeni seçeneği üzerinden kayıt yapılabilir dedi.

Sınır İlçelerindeki Öğrenciler İçin Kritik Karar
18 Ekim 2019 - 10:37

Bakan Ziya Selçuk, Vali Abdullah Erin ile birlikte saldırıda hasar gören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasında incelemelerde bulundu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulhakim Karadağ’dan bilgi aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü personeline geçmiş olsun dileklerini iletti. Gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmetçiğin yanında olmak ve milli birlik ve beraberlik ruhunun yoğunluğu ile Akçakale’de bulunduklarını söyledi. Mehmetçiklere muvaffakiyet dileklerinde bulunan Selçuk, ‘’aksamadan ve kesintiye uğramadan sürdürülmesi gereken vazifelerden bir de eğitimdir. Eğitimde bekleyemeyiz, duramayız’’ dedi.

Sınır illerinde güvenlik tedbiri gerektiren ilçelerde eğitime ara vermeden devam edilebilmesi adına bazı tedbirler alındığını aktararak, konuşması şöyle devam etti:

‘’Bu bölgede eğitim gören öğrencilerimizin eğitim süreçlerinin aksamadan devam etmesi adına hassas bir çalışma yürüttük ve hazırlıklarımızı tamamladık. Şanlıurfa ve Mardin illerinde Suriye sınırına yakın ilçelerde bulunan eğitim kurumlarının öğrencilerinin derslerinden geri kalmamaları ve üst öğrenim sınavında mağduriyet yaşamamaları adına, planlanan eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamaması ve eğitim personelimize yönelik alınan tedbirlerin uygulamaya geçirilmesi söz konusudur. Öğrencilerimiz başka bir okula nakil gitmek isterse, e-okul sisteminden nakil nedenleri arasına ikametgah kontrolü yapılmaksızın eklenen ve misafir öğrenci geçici nakil nakil seçeneği üzerinden kayıtlarını yapabilmekteyiz. Orta öğretimde de misafir öğrenci yerleştirme işlemleri ilgili komisyonlarca komisyon şartı aranmadan yapılması hayata geçirilmiş durumdadır. Rehberlik ve araştırma merkezleri okullarda psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri tespit edecek ve ilgili ekipler gereken planlamaları yapacaktır’’ dedi.

Ayrıca okul değişikliği yapan öğrencilerin destekleme ve yetiştirme kurslarına devam edebilmesi için gerekli önlemlerin alındığını söyleyen Bakan Selçuk, ‘’Eğitime ara vermeden okullarda öğrencilerin telafi eğitimlerine alınması için gerekli planlamalar yapıldı. Bizler için eğitimin aksaması söz konusu olamaz. Her şekilde eğitime devam edilebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması esastır. Öğrencilerin farklı okullarda pansiyonlara yerleştirilmesi ya da taşımalı eğitim ile yararlanabilmeleri için gerekli tertibat alınmıştır’’ dedi.

Bu haber 437 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort