Sınıf öğretmenlerini sevindiren gelişme

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Daire Başkanı Fatih Başak imzası ile millî eğitim müdürlüklerine bir yazı göndererek ilkokullarda, UNICEF desteği ile açılması planlanan yetiştirme programları için ihtiyaç belirleme çalışmaları yapılmasını istedi

13 Mart 2017 - 16:05 - Güncelleme: 13 Mart 2017 - 23:39

Millî Eğitim Bakanlığı Temek Eğitim Genel Müdürlüğü, Daire Başkanı Fatih Başak imzası ile millî eğitim müdürlüklerine bir yazı göndererek ilkokullarda, UNICEF desteği ile açılması planlanan yetiştirme programları için ihtiyaç belirleme çalışmaları yapılmasını istedi.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında, 3. ve 4. sınıf öğrencileri için kurslar açılacak ve sınıf öğretmenleri bu kurslarda aktif görev alabileceklerdir. Yazıda şu detaylara yer verildi:

1. İlkokulların 3. ve 4. sınıflarına devam eden ve okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrenciler ile mülteciler, göçmenler ve mevsimlik tarım işçileri gibi dezavantajlı öğrenciler için "İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP)" çerçevesinde programlar hazırlanacak ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren pilot uygulamalar yapılacaktır.

2. Bu çerçevede, il ve ilçelerde ihityaç analizleri millî eğitim müdürlükleri bünyesinde yapılacak ve önerilecek olan model ve taslaklar, UNICEF Türkiye Temsilciliği ile işbirliği içerisinde İstanbul'da bir çalıştay yapılarak değerlendirilecektir.

3. Çalıştaya katılacak olan personelin ulaşım, yemek ve konaklama masrafları UNICEF tarafından karşılanacaktır.  
17 Şubat 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin 127 öğretmen ataması için atama takvimi ve kontenjan dağılımı açıklandı. MEB tarafından açıklanan verilere göre 20 bin 127 öğretmen ataması için ön başvurular 15 Mart 2017 tarihinde başlayacak.

Ayrıca sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihleri 21 Mart 2017 tarihinde alınacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması hakkında yayımlanan verilere göre en çok alım yapılacak 5 branşı aşağıda paylaşıyoruz.

MEB 20 bin 127 öğretmen ataması en çok atama yapılacak olan 5 branş şöyle;

EN ÇOK KONTENJAN AYRILAN 5 BRANŞ

1- Sınıf Öğretmenliği :3570 2- İngilizce Öğretmenliği: 2193 3- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 2143 4- İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 1835 5- Okul Öncesi Öğretmenliği:1720 olarak belirlenmiştir.

BAŞVURULARDA İSTENİLEN BELGELER

* Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği, * Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği, * Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi, *Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.). * Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • selma
    8 ay önce
    ne müjdesi.Önce sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasındaki ek ders adaletsizliğini istiyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları