Sınıf öğretmeni Türkçe öğretmeni olabilmeli

Alan değişikliği isteyen öğretmenlerimiz. Edebiyat mezunu Sınıf Öğretmenleri Türkçe Öğretmenliği'ne geçebilmeli, idareciler de istifa etmeden alan değiştirme imkanı sağlanmalıdır.

03 Ocak 2017 - 18:28 - Güncelleme: 03 Ocak 2017 - 18:32

1.Sınıf öğretmeni olup, TDE edebiyat Diplomasına sahip olan bütün öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değiştirmesine imkan sağlanmalıdır.

2.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ilahiyatçılar, nasıl Liseye geçebiliyorsa aynı fırsat Edebiyat mezunlarına da verilmelidir.(Bir önceki Alan değişikliğinde Lise-ortaokul arası İlahiyatçılar geçiş yapmıştı)

3.Türk Dili ve Edebiyatı Diploması olan sınıf öğretmenlerinin, bu bölümü 4 yıl okuduklarından, geçmişte yapılan Yan Alan öğretmenliğinden çok daha donanımlı oldukları tartışma götürmez bir gerçektir. Bu realiteye uyulmalı, branşlar arasında fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

4.Türk Dili ve Edebiyatı (80 Sayılı TTK Çizelgesi Bölüm Mezunları)

1. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

2. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

(*) 3. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü(*)

4. Türk Halkbilimi Bölümü

(*) GİREBİLECEĞİ DERSLER

Türk Edebiyatı Dil ve Anlatım Türkçe Drama Çocuk Edebiyatı Halk Bilim Diksiyon Sanat Etkinlikleri Halk Kültürü Diksiyon ve Hitabet Osmanlı Türkçesi Okuma Becerileri Yazarlık ve Yazma Becerileri İletişim ve Sunum Becerileri.
4.26 Aralık’ta ilan edilen Norm durumlarına bakıldığında, illerin çoğunda Türkçe öğretmen açığının, ihtiyacının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu görüyoruz. Yapılacak muhtemel Diplomaya dayalı bir Alan değişikliğinde, Türkçeye geçebilecek nitelik ve donanıma sahip sadece Edebiyat mezunları değil mı?

5.2012’de yan Alanı Türkçe olan sınıf öğretmenlerin çoğu Ortaokul Türkçe Öğretmenliğine geçti. Bu doğruysa Edebiyat mezununun Türkçe öğretmenliğini yapması daha fazla doğru olmaz mı? Nitekim geçmişte örneği de az değildir; yani Türk Dili ve Edebiyatı birçok öğretmen şu anda ortaokullarda Türkçe Öğretmenliği yapmaktadır.

6.Özellikle batıda Sınıf öğretmeni olup ta, ayrıca TDE mezunu, yani Edebiyat diploması olan öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değişikliği ile ortaokul geçmeleri halinde norm fazlası Sınıf Öğretmenliğine de ilaç gibi gelecektir.

7.Sadece bir ilde 253 Ortaokul Türkçe Öğretmeni açığı-ihtiyacı olduğu gerçeği göz önüne alırsak, bu durumda olan sınıf öğretmeni Edebiyat mezunlarının Türkçe öğretmenliğine geçme fırsatı verilmesi elzemdir.

8.Sınıf Öğretmeni Okul İdarecilerinin, Alana(Ortaokul-Lise)’ye geçerken, geçebileceği yerin açık olması halinde istifa etmeden Diplomaya dayalı Alan değiştirebilmelidir.

9.TED, Edebiyat mezunu sınıf öğretmenlerinin de sınırlı sayıda olduğundan, illerde lokal olarak ortaokul Türkçe açığını kapatarak nispeten rahatlatacaktır.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Hilal
  3 hafta önce
  Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Türkçe branşına geçmek iastitorum.
 • Türkçeci
  4 ay önce
  Böyle sacma sey mi olur?! Açık varsa atama bekleyen 16bin Türkçe öğretmeni o açığı doldurur merak etmeyin siz. Sanki atama bekleyen Türkçeci kalmamış da baska bölümlerden alacaklar!
 • Faysal hoca
  11 ay önce
  Faysal hocam haber içeriğini okumadan yorum yapmayın lütfen . Zaten Türk dili ve edebiyat bölümü mezunu kişilerden bahsediyor. Sınıf öğretmenliği okuyanlar dan değil lutfen dikkat
 • abuzer
  11 ay önce
  güzel bir yazı. bence bakanlık ve sendikalar bunu dikkate almalı...
 • Faysal
  11 ay önce
  Biz atama bekleyen Türkçe öğretmenlerinin hakları ne olacak olur mu böyle saçmalık sınıf okumasaydiniz madem.
 • Türkçe
  11 ay önce
  Öyle saçmalık mi olur o kadar Türkçe öğretmeni boşta madem boşluk var alım yapsınlar.. .
 • ahmet
  11 ay önce
  super olur norm fazlasi sinif ogretmenleride bir nebze eritilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme