Sınavlarda Görev Alan Öğretmenler Dikkat Ceza Alabilirsiniz

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev alan öğretmenler için önemli uyarı. ÖSYM yeni uygulaması ile birlikte engelli sınıflarına kamera koymaya başlıyor. Bu durum öğretmenlerin sınav görevinde daha dkkatli ol

15 Nisan 2016 - 20:28

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev alan öğretmenler için önemli uyarı. ÖSYM yeni uygulaması ile birlikte engelli sınıflarına kamera koymaya başlıyor. Bu durum öğretmenlerin sınav görevinde daha dkkatli olmasını gerektiriyor.

2016 öğretmen maaşları derece kademeye göre tıklayınız

ÖSYM sınavlarda kopya çekilmesinin ya da asılsız iddiaların önüne geçebilmek için sınav salonlarına kamera yerleştriyor. Sınav salonu sınav boyunca kamera tarafından görüntülenerek görüntüler kayıt altına alınıyor. Bu uygulama ile sınava girenlerin kopya çekmesinin önüne geçilmesi ile birlikte sınav görevlilerinin öğrencilere yardım etmesini de engellemeyi amaçlıyor. Uygulama aynı zamanda sınav esnasılda öğrenciler tarafından salon görevlilerine yönelik asılsız iddiaların da önüne geçiyor. Kamera kayıtlarının olması nedeni ile sınavda kopya çekildiği, öğretmenlerin sınava girenyere yardım ettikleri gibi asılsız iddialar da engelleniyor.

ÖSYM yarınki sınavdan itibaren engelli sınıflarına kamera uygulaması başlatıyor. Bu uygulama ile yine sınava giren öğrencilere yönelik olarak salon görevlilerinin davranışları kontrol edilmesi, usulsüzlüğün önüne geçilmesi, kopya çekilmesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Ancak engelli öğrencilerin durumu diğer öğrencilerinkinden farklı.  Görme engelli öğrencilerin kitapçıkları salon görevlilerince okunuyor. Sınav kitapçıklarında yer alan şekilli sorular görevliler tarafından anlatılıyor. ÖSYM'nin bazı sınavlarında şekilli sorulardan muaf tutulsalar da bazılarında bu sorular görme engelliler için büyük sorun teşkil ediyor.

Şekilli soruları anlatırken ve okunan soruların anlaşılmaması durumunda tekrarlar yapılırken öğrenci ile zaman zaman sorunun detaylarına yönelik iletişimler kurulabiliyor. Bazen de salon görevlisi öğretmenler pozitif ayrımcılık yoluna gidip engelli öğrencilerin soruyu anlamasında kolaylaştırıcı açıklamalar yapabiliyor.

Bu durumlar göz önüne alındığında öğretmenlerin öğrencilere kopya verdiği gibi bir imajın ortaya çıkmasına ve öğretmenlerin öğrencilere kopya vermekten soruşturma geçirmesine neden olabilir.

Çözüm;

Öğretmenlerin bu konu ile alakalı olarak sorun yaşamamaları için sınav yönergesini iyi okumaları, konu ile ilgili tereddüt ettikleri konuları binadaki ÖSYM sorumlularına danışarak nasıl bir yol izleyecekleri hususunda net bilgiler almaları yararlarına olacaktır.

yani bir öğretmen duyarlılığı ile iyilik yapayım derken başınızı derde sokmayın.....

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor