Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir. Çalışma bilgi deponuzu doldurur. Çalışarak bilgi potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Bilgiyi doğru yerde doğru zamanda doğru biçimde kullanamazsanız başarılı olamazsınız. Bu yüzden bazen bilmek yetmiyor.

Sınavlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
10 Aralık 2019 - 01:09

Sınavlarda sahip olduğunuz potansiyel enerjiyi sergileyemezseniz başarısız olabilirsiniz. Uzmanlar sınavlarda başarılı olmak için öğrencilerin şu hususlara dikkat etmesini tavsiye etmektedir:

·         Sınavların açıklama ve talimat bölümleri önemlidir. İyi okuyup analiz edin. Sınav süresi, yanlış cevabın doğruyu götürüp götürmeme kuralına dikkat edin. Yanlış doğruyu götürmüyorsa şans faktörünü göz önüne alarak bilmediğiniz soruları da mutlaka işaretleyip boş bırakmayın.

·         Sınavda zamanı iyi kontrol edin. Her soruya eşit zaman ayırın. Bilmediğiniz soruyu hemen geçip bir soruda uzun zaman geçirmeyin. Sınavınız bittiğinde vaktiniz kalırsa yapamadığınız sorulara dönmek en mantıklı olandır.

·         Sınavda aklınıza gelen ilk şık genelde doğru çıkar. Bu yüzden sorulara derinlemesine bakmayın. Yüzeysel olarak inceleyin ve aklınıza gelen ilk şıkkı işaretleyin. Çok irdelemek sizi bazen çıkmazlara sokabilir.

·         Soruları baştan sona okuduktan sonra cevaplamaya başlayın. Soruyu anlamadan hemen cevap vermeyin. İyi okumak sizi doğru cevaba daha çok yakınlaştırır.

·         Cevap vermeye kolay olan derslerden başlayın. Böylece diğer sorulara motivasyon seviyeniz daha yüksek biçimde yaklaşırsınız.

·         Sınavınız yazılı ise kağıt düzenine dikkat edin. Cevaplar arasına boşluk bırakın. Cümleleriniz net ve öz olmasına dikkat edin. Lafı uzatmayın. Çok düşünüp öz cümleler yazın.

·         Sınavdan erken çıkmayın. Zamanı son dakikasına kadar kullanın. Kaydırmaya karşı kağıdınızı kontrol edin. Kalan zamanlarda takıldığınız ikileme düştüğünüz sorulara dönüş yapın.

 

Bu haber 2364 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum