Sınava saatle girmek iptal gerekçesi midir?

Avukat Mustafa Demirbağ, hakim ve savcı adaylığı sınavına kol saati ile katıldığı için sınavı geçersiz sayılınca dava açtı.

29 Mart 2017 - 08:02

Ankara 5. İdare Mahkemesi, kol saati yasağının kopya çekmeyi engelleme amacı taşıdığını ancak Demirbağ'ın kopya çektiğine ilişkin tespitte bulunulmadığını belirterek, avukatı haklı buldu.

Demirbağ şimdi sınav sonucunun açıklanmasını ve mülakata davet edilmeyi bekliyor.

Ankara'da 20 yıldır avukatlık yapan Demirbağ, 24 Aralık 2016'da düzenlenen avukatlar için adli yargı hakim ve savcı adaylığı yazılı sınavına girdi. 45 yaşındaki Demirbağ, yaş sınırı gereği son kez başvurma hakkı olduğu bu sınava kol saati ile katıldı. Sınav başladıktan yarım saat sonra görevliler, Demirbağ'ın kolundaki saati fark etti.

'Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik' gereğince adayların saat ile sınava girmesi açık şekilde yasaklandığından bu durum tutanak altına alındı. Ancak Demirbağ'ın sınava devam etmesi kararlaştırıldı.  

ÖSYM ise 13 Ocak'ta Demirbağ'ın sınavını geçersiz saydı. Demirbağ da işlemin iptali için dava açtı. Ankara 5. İdare Mahkemesi, 23 Şubat'ta emsal bir karar vererek Demirbağ'ı haklı buldu. Kararda, özetle şöyle denildi:

"Amacın sınava katılanların bilgi ve emeklerinin dışında başka yollarla sonuca gitmesini, kopya çekmesini engellemek olduğu dikkate alındığında, bu amaca götürecek yol ve yöntemler ile aksine davranışın tespit edildiği hallerde uygulanacak hukuki yaptırımların ölçülü olması gerekir.

Bu nedenle, kopya çekildiği yönünde belirleme yapılmadan, sadece yasaklanan belirli objelerin sınav salonuna sokulduğunun tespiti üzerine sınavın geçersiz sayılması ölçülülük ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Salt saat ile sınava girmiş olması dışında, kopya çektiğine veya sınav sonucunun objektif olarak değerlendirilmesini engelleyecek şekilde hal ve hareketler içerisinde olduğuna ilişkin bir tespit bulunmayan davacının sınavının geçersiz sayılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmaktadır."
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...