Sıfır Atık Eğitim Projesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘’Sıfır Atık Eğitim Projesi’nin ikinci etabını 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında 81 ilde yaygınlaştıracağız’’ dedi.

Sıfır Atık Eğitim Projesi
20 Ekim 2019 - 15:01 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 13:46

Sıfır Atık Eğitimi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ya da özel okullarda sıfır atık kültürü oluşturmayı çok önemsediklerini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenler için sıfır atık yönetimi ile ilgili eğitim içeriklerinin oluşturulduğunu söyledi.

Sıfır Atık Eğitim Projesi, tanıtım toplantısı TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliği ile Çırağan Sarayı’nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Sıfır Atık Projesi’nin başlatıldığı ilk günden beri hem kendisinin yakın takipte bulunduğunu hem de kurumsal olarak okullarla yakından çalıştıklarını belirtti. Bu projenin çağın en büyük çevre hareketlerinden biri olduğunu kaydeden Bakan Selçuk şunları söyledi:

‘’Çevre ve iklim değişiklikleri konusunda dünya liderlerinin bile kafalarını kuma gömdüğü bir dönemde Hanımefendi’nin göstermiş olduğu cesaretin anlamı sadece Türkiye için değil dünya için de çok büyüktür. Bu cesaretle birlikte yeni nesillerimizde tabiat ve çevre farkındalığı kazandırılması hususunda imkanlar veren Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması Bakanlığımız açısından kritik bir öneme sahiptir. 25 Aralık 2018 tarihinde Bakanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TEMA Vakfı arasında imzalanan ‘’Sıfır Atık Eğitim Projesi İş Birliği Protokolü’’ kapsamında bir program oluşturuldu. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Ankara’da pilot uygulama yapıldı. 88 okulda, 74 bin öğrenci ve 425 öğretmeni hedefleyen Sıfır Atık Eğitim Programı uygulandı. 2019 yılında Nisan ve Mayıs döneminde projeyi 20 ilde daha uygulamaya başladık ve 106 okulda, 201 sınıfta, 5 bin 707 öğrenciye Sıfır Atık Eğitimi verildi. Şimdi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı projenin ikinci etabı ve bu yıl projeyi 81 ilde yaygınlaştıracağız. Öğretmenlerde atık yönetimi hakkında farkındalık oluşturulup sınıflarda etkin kullanımının sağlanması ve projenin yaygınlaştırılması son derece önemli. Çevre farkındalığı öncelikle ailede ve eğitim yuvalarında başlıyor. Sıfır Atık Projesi ile çocuklarımız atık yönetimi, bilinçli tüketim alışkanlıkları ve doğal varlıkların korunması gibi konularda farkındalık kazanmaları öğretmenlerimiz ve TEMA gibi bu işlerin sorumluluğunu almış sivil toplum kuruluşlarımız ile kazandırılacaktır.’’

 

Sıfır Atık Eğitim Projesi ile 3 yılda 280 bin çocuğa doğa dostu tüketim alışkanlıkları, doğal varlıkların korunması ve atık yönetimi konularında farkındalık kazandırılması hedeflenmektedir.

Bu haber 523 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort