Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği haberi açıkladı. Otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini belirten Bakan Nebati, uygulamanın 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini açıkladı. 

Bazı borçlardan daha az ÖTV alınacak

Sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesi 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek. 

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah (vergisiz fiyat) düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak.

426 bin TL'ye düşecek

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre indirimle ÖTV'ye esas olan rakam düşeceği için otomobil fiyatları da düşecek. Yüzde 45'lik dilimin matrahı 250 bin liraya yükselirse, yüzde 80'lik ÖTV dilimindeki araç yüzde 45 dilimine girecek ve 531 bin liralık fiyatı 426 bin liraya inecek.

Uygulama 1 Aralık 2022 itibari ile hayata geçiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği ile görüşmesinde otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini ve uygulamanın 1 Aralık itibarıyla hayata geçirileceğini bildirdi.

OYDER Başkanı Altuğ Erciş, Bakan Nebati'ye matrah güncellemesi talebini ilettiklerini belirterek, "Ayrıca otomobil alımlarında, tüketicilerin krediye ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları da Bakanımıza aktardık. Matrah güncellemesinin bir zaruret haline geldiğini bildiklerini, bu konuda çalışma yapıldığını, en kısa sürede konunun sonuca bağlanacağını ilettiler. Diğer sorunlarla ilgili çalışmaya ve sektörü rahatlatacak adımlar atmaya devam edeceklerini ifade ettiler" dedi.

İşte adım adım matrah hesapları

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler düşülerek elde edilen tutar üzerinden hesaplanır.

Yüze 80'lik ÖTV dilimindeki aracın fiyatı yeni düzenlemeyle birlikte 500 bin, yüzde 70'de 472 bin, yüzde 60'ta 444 bin ve yüzde 50'de ise 415 bin TL olacak.

2023 Engelli Memur Atama Tarihleri belli oldu 2023 Engelli Memur Atama Tarihleri belli oldu

Bu şekilde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur. Burada matrah indirimi otomobilin herhangi bir vergi olmadan çıplak fiyatını temsil ediyor.Güncel matrah limitleri: 120 bin TL'ye kadar yüzde 45, 120 bin 150 bin TL arası yüzde 50, 150 bin 175 bin arası yüzde 60, 175 bin 200 bin arası yüzde 70 ve 200 bin TL üzeri yüzde 80. Motor hacmi 1.6 litreyi geçmeyen sıfır araçlar için geçerlidir. Vergi öncesi fiyatları ifade eder.