erkek protez saçthemeforest temaları

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır

Aile kurumlarına hükümetin destek vermesi amacı ile belirli bir bütçe uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu bütçe uygulaması, çocuk parası kapsamında olup, ailelerin çocuk parası ödeneğinden yararlanabilmeleri mümkün olmaktadır.

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır
25 Şubat 2019 - 17:21
Çocuk parasının alınabilmesi için, 0 ile 18 yaş arasında çocukların olması gerekmektedir. Bu ödenekten yararlanabilmek için ise, sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Her ay düzenli olarak sigortalı olarak maaşınızın yattığı hesaba yatırılmaktadır. Yani, SGK çocuk parası nasıl alınır dediğiniz de ilk olarak sigortalı olarak çalışıyor olup olmadığınızı belgelemeniz gerekiyor. Eğer ki sigortanız kesintisiz olarak yatıyor ise, çocuk parası alabilmeniz mümkün oluyor. Aksi taktirde, maalesef bu haktan yararlanabilmek mümkün olmayabilir.

İlgili muhasebe departmanı
Eğer ki yeni bir çocuğunuz dünyaya gelmiş ise, ilk olarak yapmanız gereken, doğrum raporunu elinizde bulundurmanızdır. Bu rapor ile birlikte, çalışmakta olduğunuz kurumun, muhasebe departmanına başvurarak, çocuk parası ödeneğinden yararlanmak istediğinizi söylemelisiniz. Böylelikle bu müracaat sonrasında, her ay artık düzenli bir şekilde çocuk parası ödeneğinden yararlanabilmeniz mümkün olmaktadır. Maaşınıza ek olarak yatırılan bir tutar olup, yine maaş aldığınız hesapta yer alacaktır.

Üvey evlatlar için nasıl oluyor?
Sizlerin çocuk parası yardımı için, üvey evlatlarınızın hakkını da alabilmeniz mümkündür. Fakat bu işlem biraz daha farklı işlemektedir. İlk olarak bir mahkeme kararı çıkartmak gerekiyor. Eğer ki mahkemeye göre, çocuğunuzun bakımını üstlendiğinizi belgelerseniz, öz evlatlarınızın yanı sıra, üvey evlatlarınız için de bu ödenekten yararlanabilirsiniz.
Ödenen miktarlar, yaş grupları için farklılık göstermektedir. 0 ile 6 yaş grubu için farklı ve 6 ile 18 yaş arasında farklı bir ödenek sizlere sunulmaktadır.

İşten çıkarılma durumu
Çocuk parası ödeneğinden yararlanırken, işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu olduğunda da işsizlik maaşınıza ek olarak bu ücreti alabilmeniz mümkün oluyor. Bu durumda işsizlik maaşı alabilmek üzere, İSKUR ile bir görüşme yapmanız ve çocuk yardımının da işsizlik maaşına ek olarak yatırılması gerekmektedir.  Böylelikle hem işsizlik maaşı hem de çocuk parası ödeneğinden yararlanabileceksiniz. Gerekli tüm detayları ilgili kurumlar ile görüşerek, bilgi sahibi olabilir ve ödeneklerden yararlanabilirsiniz.
Bu haber 2177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort