DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan oyunu kullandı: DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan oyunu kullandı:

Bloomberg Haber Türk'de Tarım-Analiz programına konuk olan Müslüm Yılmaz ; 

Geçtiğimiz sezon maliyetlerin 3 kat arttığı bir ortamda üretici satış fiyatlarının ise 2 kat arttığını ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti ;

“Yüzde 238 artan bir enerji maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle bizim bu yıl 50 TL’nin altında domates satmamamız gerekiyor. Bu kadar net ifade ediyorum. Aralık-nisan arasında dünyada domates yok. Biz 30 yıldır bu işi yapıyoruz. Kış ayları geldiğinde domates fiyatları yüzünden herkes ayağa kalkacak. Domates fiyatı 50 TL olacak”  ifadelerini kullandı...

Hollanda başta olmak üzere Avrupa’dan üreticilerin kendileriyle sözleşmeli tarım yapmak istediğini belirten Yanmaz “Kilogramı 2 eurodan tüm sezonu kapatalım diyorlar. 2 eurodan kapatalım demek bu domates 50-60 TL olacak demek” açıklamasında bulundu.

“Yüzde 238 artan bir enerji maliyetiyle, yüzde 250 artan bir gübre maliyetiyle kış geldiğinde domates fiyatı 50 TL olacak”

Fiyatlar kış ayında artış gösterecek

Türkiye İstatistik Kurumu’nun aktarmış olduğu resmi verilere göre temmuz ayından itibaren üretici enflasyonu yüzde 144,6 olarak ifade edilirken, temel gıda fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Vatandaşlar için meyve ve sebze fiyatları can yakmaya devam ederken, çok sayıda ürünün kış ayında iyice katlanması bekleniyor.