Senem Öğretmen O Proje İle NASA'ya Seçilen Tek Türk Öğretmen Oldu

Senem Çabuk Ankara'da teknoloji Tasarım Öğretmeni. O'nu Türkiye'nin ve dünyanın gündemine taşıyan ise yaptığı proje ile NASA'ya seçilen ilk ve tek Türk öğretmen olması.

Senem Öğretmen O Proje İle NASA'ya Seçilen Tek Türk Öğretmen Oldu
02 Nisan 2016 - 22:25

Senem Çabuk Ankara'da teknoloji Tasarım Öğretmeni. O'nu Türkiye'nin ve dünyanın gündemine taşıyan ise yaptığı proje ile NASA'ya seçilen ilk ve tek Türk öğretmen olması.

Ankara Sincan’da Dr. Nurettin-Beyhan Elbir Ortaokulunda Teknoloji ve Tasarım öğretmeni  olarak görev yapan Senem Çabuk, NASA’nın “Ortaokul Öğrencilerine Dünya Hakkında Bilgi Kazandırma Projesi”ne başvurdu ve Türkiye’den seçilen tek öğretmen oldu.
Dr. Nurettin-Beyhan Elbir Ortaokulunda görev yapan Senem Çabuk’un küçük yaşlardan beri uzay konularına ilgi duyduğu, bu ilgisinden ve merakından dolayı Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Senem Çabuk, üniversitedeki akademik çalışmaları için araştırma yaparken, NASA’nın öğretmenler ve öğrenciler için hazırladığı “Ortaokul Öğrencilerine Dünya Hakkında Bilgi Kazandırma Projesi”ni (Earth Knowledge Acquired by Middle School Students) gördüğünü, hemen başvurduğunu ve kabul edildiğini belirtti.

Bu konuda bilgi veren öğretmen Çabuk, “Bu projeye en fazla 12 öğrenci kabul edilebiliyor. Çünkü kalabalık bir proje olmaması gerekiyor. Öğrencilerin belirli bir seviyede İngilizce bilmesinin yanında, coğrafyaya ilgi duyması gerekiyor. Teknolojiye de ayak uydurabilen öğrenciler olması gerekiyor, çünkü tamamen bilgisayar üzerinden yürüyen bir proje.” dedi.
Öğrencilere Astronotlar İle İletişim Şansı
Senem Çabuk projeyle ilgili ilk denemeyi 9-12 Şubat’ta yaptıklarını belirtti. Proje için “NASA’dan gelen giriş bilgileri ile sisteme girdiklerini, kendilerine NASA tarafından 250 tane fotoğraf çekme hakkı tanındığını belirtti. Öğrencilerin herbiri ortalama 20 tane fotoğraf görüntülediğini belirten Çabuk, öğrencilerimiz kişisel giriş bilgilerini kullanarak, dünya üzerinde istedikleri yerin enlemini, boylamını, yerel zaman dilimini ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) girdikleri anda, seçtiği yerin yörüngesinde bulunan 6 astronot ile iletişime geçerek, görüntü isteminde bulunuyorlar.” şeklinde konuştu.

200 Bin Öğretmene Yeni Eğitim Tıklayınız
204 Ülke Başvurdu 19 Ülke Seçildi
Dünya çapında olan projeye 204 ülkeden 19 ülkenin katılma hakkı kazandığını ve Türkiye’den kendisi ve öğrencilerinin kabul edildiğini vurgulayan Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Senem Çabuk, projenin, dünya hakkında ortaokul öğrencilerine bilgi kazandırma amacıyla yapıldığını kaydederek, “Astronomiye, dünya fiziki coğrafyasına, ülkeler coğrafyasına ilgisi varsa bu öğrencileri tespit edip, onların bu alanda kendilerini geliştirmelerini sağlayan bir proje. Seçtiğim öğrenciler de bu alanlara meraklı öğrenciler.” diye konuştu.

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

 


Bu haber 3330 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort