Sendikalı İlk Vakıf Üniversitesi Bilgi Üniversitesi Oldu

On yıl önce Bilgi Üniversitesinde sendikalaşma hareketi başlamıştı. Bu hareket 10 yıl sonunda mahkeme kararı ile sonuçlanmış oldu. Bu karar doğrultusunda Bilgi üniversitesi çalışanları Can Holding ile toplu sözleşme yapacak.

Sendikalı İlk Vakıf Üniversitesi Bilgi Üniversitesi Oldu
02 Aralık 2019 - 02:46 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 02:50

Bir Süre Önce Satılmıştı
Laureate Education tarafından bir süre önce Can Holding’e satılan Bilgi Üniversitesinde çalışanlar sendikalaşma için çalışma başlatmıştı. Başlatılan bu çalışmalar sonucunda çalışanlar toplu sözleşme hakkı elde etmiş oldu. Mahkeme kararı ile kesinleşmiş olan yetki kazanımı sonrasında Bilgi Üniversitesi ülkemizde sendikalı olan ilk Vakıf Üniversitesi olma unvanına da sahip oldu. Sosyal-İş Sendikası yetki başvurusuna işveren itirazı nedeniyle duruşma görüldü. Bu duruşma göre Bilgi Üniversitesi akademik, destek, temizlik ve diğer personeller ile ilgili kararı netleştirdi.


Sendikalaşma Çalışması Taban Hareketiydi

Üniversitede 2011 yılından bu yana sendikalaşma hareketi sürdürülüyor. Konu hakkında akademisyen Aslı Odman 10 sene önce bir avuç insan ile bu sürecin başladığını söyledi. bir avuç insanın sebatı ve emeği ile başlayan sürecin ülkemizde ilk defa yetkili sendikanın varlığı şeklini aldığını da sözlerine ekledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bilgi Üniversitesi Sosyal-İş Sendikası sözcüsü Beyhan Sunal, mahkeme kararının süreçte önemli bir kazanım olduğunu söyledi. 10 yıl önce başlayan bu hareketin daha sonra ısrarla ve kararlılıkla sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi. Haklarını savunduklarını dile getiren Sunal, önemli kazanımlarına değindi.

Bu haber 478 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum