Sekiz bin kişi geri mi dönüyor?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce kamu çalışanı görevinden alındı. 3 Ay daha OHAL uzatılmasının ardından görevinden ihraç olan memurlar için yeşil ışık yakıldı . işte haberi detayı bizi takipte kalınız

31 Ekim 2016 - 11:39

FETÖ/PDY yapılanması neticesinde açığa alınan yaklaşık 8 bin memurun yeni KHK ile birlikte tekrar görevlerinin başına döneceği iddia edildi. FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle asker, emniyet personeli, hakim-savcı, üniversite personeli, mülki idari amiri ile bakanlık personelleri başta olmak üzere kamu çalışanlarına yönelik peş peşe operasyonlar yapıldı.

Operasyonlar sonucu FETÖ'ye ağır darbe vurulurken, 81 il başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar derinleşerek ilerliyor. Soruşturmalar kapsamında FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 82 bin 231 kişiden 35 bin 839'u tutuklanmıştı.

Hakkında işlem yapılan ancak daha sonra FETÖ'yle bağlantısı olmadığı tespit edilen 8 bine yakın kişi ise serbest bırakıldı. Söz konusu 8 bin kişi hem göreve dönecek hem de açığa alınma sürecinde maaşlarından yapılan kesinti iade edilecek.

Yasaya göre açığa alınan memurlar maaşlarının sadece 3'te 2'sini alabiliyor. Göreve iade edilen memurlar, maaşlarının geri kalan kısımlarını alabilecekler.8 bin kişi KHK ile göreve iade edilse bile, kamu kurumları kendi içlerinde idari soruşturmayı devam ettirebilecek. Soruşturma sonucuna göre kurumlar kendi ihraçlarını yapabilecek.

Kaynak:Türkiye Gazetesi
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Öğrtmn
  1 yıl önce
  Valiliklere verdiğimiz dilekçeler incelen meyecek mi?bir sendikaya hasbelkader üye oldum? Ben terörist değilim, vatanını seven bir öğretmen ve anneyim.hakkımla alnımın teriyle öğretmen oldum.10 yıl ülkeme emek verdim. Mesai gözetmeden öğrenciler için çalıştım,sonra ne oldu! Mükafat olarak ifadem dahi alınmadan ihraç edildim,bu adalete sığar mı? Bir an önce bu haksızlığa son verilmeli,dindarız diyen insanlar şimdi vijdanları hiç mi sızlamıyor
 • Abdulkadir
  1 yıl önce
  1 Eylül'de ihrac edilen öğretmenlerde araştırma yapılmadan exel programı ile gorevlerinden oldular. Biz oğlumla ilgili itiraz dilekceside yazdık ekleri ile valiliğe verdik. Bizler vatan haini değil milletini ve vatanını seven ogretmen olarak oğlumun gorevine iadesini bekliyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Baykal öğretmen eğitimde yeni bir fark yarattı
Baykal öğretmen eğitimde yeni bir fark yarattı
Atama bekleyen öğretmen sayısı ne kadar ?
Atama bekleyen öğretmen sayısı ne kadar ?