‘Şehit ailelerine verilecek’ denmişti, o paralarla makam aracı alınmış !

Sayıştay raporları ortaya çıkardı. “Şehit ailelerine verilecek” denilen paraların makam aracı alındığı ortaya çıktı.

05 Ekim 2017 - 22:34

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın hesaplarını inceleyen Sayıştay, kurumun mevzuata aykırı olarak lüks araç alıp, özel kalem, daire başkanları, bakan ve müsteşar yardımcısı gibi makamlara tahsis ettiğini belirledi.
Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, makam araçlarını, bedelli askerlik ve F-35 projesi için biriken paranın yatırıldığı bankaların verdiği iddia edildi.
‘MEVZUATA AYKIRI...'
Raporda, "Bankalarca sağlanan araçların SSM'nin bedelli askerlikten toplanan para ve F-35 projesi kapsamında tutulan paranın değerlendirilmesi, ASELSAN ve İstanbul Denizcilik'e verilen araçların ise savunma projelerinin yürütülmesi karşılığı sağlandığı düşünülmektedir. Giderleri özel ve kamu sektörü şirketlerince karşılanan araçları SSM'nin çalışanlarına tahsis etmesinin 237 sayılı Taşıt Kanunu'nca öngörülmediği ve mevzuata aykırı olduğu değerlendirilmektedir." ifadelerine yer verildiği ileri sürüldü.

İŞTE SAVUNMA
SSM ise savunmasında araçların hizmet alımı yoluyla edinilmediğini ve bu araçlar için bütçeden herhangi bir harcama yapılmadığını bildirdi. Araçların kullanımı karşılığında şirketlere menfaat sağlanmadığı savunuldu.

‘BEDELLİ PARALARI ŞEHİT AİLELERİNE GİDECEK’ DEMİŞLERDİ
Hükümet, bugüne kadar alınan bedelli askerlik paralarının şehit ailelerine gideceğini açıklamıştı. Şehit ve gazi yakınlarının konut ihtiyacının karşılanması için TOKİ'den uygun fiyatlı kredi kullanımı sağlandığı da belirtilmiştı.

CHP SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ: BEDELLİ PARALARI NE OLDU?
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, bedelli askerlikten ne kadar para toplandığı ve toplanan paraların nereye harcandığını sormuştu. 2012 yılında soru önergesi veren Hamzaçebi,şu soruları sordu:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma