Şehir Üniversitesi'nde son dakika gelişmesi: Karar verildi!

Son dakika haberi: Günlerdir kamuoyunun gündeminde olan Şehir Üniversitesi ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

Şehir Üniversitesi'nde son dakika gelişmesi: Karar verildi!
19 Aralık 2019 - 20:05 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 - 20:31

Son dakika haberi: Günlerdir kamuoyunun gündeminde olan Şehir Üniversitesi ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Ajanslar YÖK'ün kararını son dakika koduyla duyurdu: Şehir Üniversitesi, garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi'ne devredildi.

 

YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında, "Öğrencilerin mağduriyet yaşamaması hususunda azami dikkat ve hassasiyet gösterilecek" denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehir Üniversitesi ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Şehir Üniversitesi'nin eski Başbakan Davutoğlu döneminde söz konusu arsaya hibe yoluyla sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Bunlar hani dürüstlerdi" diye tepki göstermişti. Erdoğan ayrıca, üniversite yönetiminin Halkbank'ı da dolandırmaya çalıştığını vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şehir Üniversitesi'yle ilgili yaptığı açıklama:

AK PARTİ'NİN AÇIKLAMASI: BİZ ÜNİVERSİTE YOK ETMEZ, YAŞATIRIZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, Şehir Üniversitesi hakkında yaptığı açıklamada, "Bizi suçlayan açıklamalar yapılıyor" demişti. Çelik, şu ifadeleri kullanmıştı:

Cumhuriyet tarihinde en çok üniversite açmış, hükümet uygulamalarına imza atmış kişi Cumhurbaşkanımızdır, hükümetlerimizdir, üniversite konusuna ne kadar önem verdiğimiz biliniyor. Bir üniversiteyi yok etmek değil, biz sadece ihya ederiz ve yaşatırız.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDE NELER OLMUŞTU?

Şehir Üniversitesi'nin durumu, son günlerde kamuoyunda sıkça tartışılıyordu. Şehir Üniversitesi, yönetimsel hatalardan dolayı borçlarını ödeyemeyecek duruma geldi. Üniversite yönetimi Halkbank'ın alacaklarını istemesini siyasi bir zemine çekerek algı oluşturmaya çalıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti tarafından yapılan açıklamalar bu algıyı çökertti. 

YÖK ÇÖZÜM ÖNERDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Şehir Üniversitesi yetkilileriyle gecikmeden iletişime geçildiğini ve üniversite yetkililerinin aldığı mali kararlar sonucu yaşadığı yasal süreçten kendilerinin mesul tutulamayacağını açıklamıştı.

YÖK açıklamasında "Yükseköğretim Kurulu, üniversitenin yetkilileriyle bir gecikmeye yol açmadan iletişime geçmiş, yaşadığı sorunlara çözüm olabilecek bütün imkânları ve yolları kullanması beklentisini kendilerine iletmiştir. Diğer taraftan, bir vakıf üniversitesinin kendi yetkileri dâhilinde ve özerk yapıları gereği mali konularda almış olduğu kararların sonucunda karşılaştığı yasal süreçlerden Yükseköğretim Kurulu'nun mesul tutulamayacağı açıktır" ifadelerine yer vermişti.

ÜLKER: BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

Diğer taraftan vakfın ana bağışçısı konumundan çekilen Murat Ülker de konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı. Ülker açıklamasında, “Üniversiteye taahhütlerinin farklı siyasi sebeplerden ötürü devam etmediği yönünde gerçek dışı iddiaların” yer aldığını belirterek "Oysaki İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren holding olarak söz verdiğimiz bütün maddi taahhütlerimizi yerine getirdik. Ayrıca üniversite mütevelli heyetinden ayrılmadan önce holdingimiz vakıf yöneticileri ile maddi anlamda son olarak yapılabilecekleri konuştu, ardından bu taahhütlerimizi de yerine getirdik" ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti'den Şehir Üniversitesi açıklaması

HALKBANK: ÜNİVERSİTE ÇÖZÜM ORTAYA KOYMADI

Son olarak konuya ilişkin Türkiye Halk Bankası da kamuoyunu bilgilendirmişti. Halkbank açıklamasında “Haksız ve mesnetsiz olarak ifade edildiği şekilde Üniversite’nin faaliyetlerinin önlenmesine çalışılması gibi bir misyonun tarafımıza yüklenemeyeceği açıktır. Bankamızın alacağını ne şekilde tahsil edeceğine yönelik gerçekçi bir projeksiyon ve teminat açığını gidermeye yönelik bir çözüm ortaya konulmamışken, bu konuyu farklı alanlara çekerek, bir grubun, bir kişinin yada bir zümrenin mağduriyetine yol açıldığı izlenimi oluşturma girişimleri boşunadır” denilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bu haber 405 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort