Sedat Değer: Kanunda öğretmen hamallık yapmaz yazmaz

Sedat DEĞER, kişisel Facebook hesabından öğretmenleri ilgilendiren çok önemli bir konu hakkında yazı paylaştı.

20 Eylül 2017 - 14:19

Öğretmenliğin tanımının yapıldığı 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 43. Maddesinde "Öğretmenler Hamallık Yapmaz" yazmaz (!)  Bu durumda kanunda öğretmenlere hamallık yaptırılmayacağı yazmadığı için hamallık,öğretmenin görevi olarak kabul edilip amirleri tarafından hamallık yaptırtılabilir mi yoksa kanunda görevi için ne yazıyorsa o görevleri yapması mı beklenir ?

Çok basit bir hukuki soru ! Yukarıdaki sorunun cevabına göre kanunda yazmamasına rağmen boş güne nöbet yazılabileceğinin nasıl da hukuka uygun olmadığını ve hukuku ihlal eden davranış olduğunun farkına varın.Zaten idari davaların sonuçlarını incelediğimizde idari işlerin iptal edilmesinde hukuka uygun olup olmadığına bakılarak kanunda yazıp yazmadığına bakılır.Kanunda yazmıyorsa ve anayasaya uygun değilse iptal edilir. Ayrıca,657 sayılı Devlet Memurları 10.maddesinde "Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar. Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır. Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz." hükmü mevcut.Kanun hükmü açık ,amir konumundaki kişiler. " Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır. Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez. " diyerek kanunda yazmayanı uygulayamayacağını anayasaya uygun şekilde emretmiştir. O halde kanunda öğretmen hamallık yapmaz yazmadığı için nasıl öğretmenlere hamallık yaptırılamıyor ve kanunda tanımlanan görev sınırı görev olarak esas ise kanunda boş güne nöbet de kanunda yazmadığı için yazılamaz, mevzuatta sınırı nasıl belirlendiyse ona göre nöbet görevinin iş ve işleyişi uygulanabilir.

Saygılar Sedat DEGER 

Eğitimci-Yazar


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu