Seçimide sandık görevlisi ne kadar ücret alacak?

Her seçimde olduğu bu yıl 16 Nisan 2017 de yapılacak referandum seçiminde de kamu görevlileri görev alacak. Özellikle de çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu sandık başkanları ve sandık seçim görevlileri ile gözetmenlerin alacağı sandık görev ücreti de önem arz etmektedir. Sandık başlarında alınan sorumluluk ve zahmetin karşılığı olmasa da ufak tefek giderlerin karşılanması hususunda kamu görevlilerine harçlık niteliği taşımaktadır.

15 Şubat 2017 - 18:21

 Referandum; anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasinin güzel bir örneğidir.

Türkiye referandum sürecine giriyor. Bu sürecin nasıl ve ne şekilde ilerleyeceğinin detayları 6771   Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 11 Şubat 2017 Tarihli ve 29976 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmasıyla belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, anayasa değişiklik teklifi onaylanmıştı. "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini" içeren 6771 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, halkoyuna sunulmak üzere, yayımlanması için Başbakanlığa gönderilmiş ardından 6771 Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 11 Şubat 2017 Tarihli ve 29976 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmıştı. Böylece Referandum tarihi 16 Nisan 2017 olarak belirlendi. Referandumda görev alacak sandık görevlileri ve diğer görevliler ne kadar ücret alacak?  

REFERANDUM SEÇİM TAKVİMİ 6771  

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Her referandum ve seçimde olduğu 16 Nisan 2017 Referandumunda görev alacak sandık görevlileri başta olmak üzere diğer görevliler, alacakları ücretleri merak etmeye başladılar. Referandumda Sandık kurulunda görev alacak personele verilecek ücret belirlendi mi? Yakın zamanda bu ücretlerin belli olması bekleniyor, zira referanduma fazla bir zaman kalmadı.

Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumunda kullanılacak örnek oy pusulasını da hazırladığı öğrenildi. Referandumlarda kanun gereği beyaz ‘evet’, kahverengi ‘hayır’ anlamındaki pusulalar kullanılacak. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) CHP'li üyesi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, referandum için seçim takviminin 16 Şubat'ta başlayacağını kurulun 13 Şubat 2017 saat 15.00'te toplanarak referandum için 60 günlük seçim takvimini yayınlanmasını karara bağlayacağını belirtti. 

OY VERME SAATLERİ

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis İllerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00 - 16.00 olarak Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 08.00 - 17.00 olarak belirlenmiştir.

Konu ile ilgili Yüksek Seçim Kurulunun 2017/76 sayılı kararı... Cumhurbaşkanlığı Referandumunda görev alacak görevliler için yol gösterici olması açısından 1 Kasım 2015 Seçimlerinde sandık kurulunda görev alanlara verilen ücretleri tekrar hatırlatıyoruz. Böylece referandumda görev alacak görevliler üç aşağı beş yukarı ne kadar ücret alacaklarını tahmin edebilirler.

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç), Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki), Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 2 (iki), Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 1 (bir), Siyasi parti üyelerine 1 (bir), gündelik ödenir. Bina sorumlularına yapılacak ödemeler Bina sorumlularına 3 (üç) gündelik ödenecektir. Ancak bina sorumlularına ücret ödenebilmesi için en az 4 sandık kurulunun aynı binada görev ifa etmesi gerekmektedir. 4 sandıktan az olan yerlerde bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödenmeyecektir.

1 Kasım Genel Seçimlerinde Görevlilere Verilen Ücretler

GÜNLÜK ÜCRET A) YÜKSEK SEÇİM KURULU TL -

Baskan ve Üyeler 166,00 -Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 83,00 - İkinci Derecede Sorumlu Görevlilerr (Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 79,00 - Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı) 77,00 - Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 74,00 -Şoför ve Hizmetliler 68,00 -Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 63,00 -Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 63,00 B) İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI -Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 83,00 - İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 68,00 - Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 79,00 - Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 74,00 - Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 68,00 - Askı Yeri Görevlileri 63,00 - Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 63,00 -Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 63,00 - Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 63,00 C) SANDIK KURULLARI - Başkan 77,00 - Üye 68,00 D) BİNA SORUMLULARI 77,00

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bazı branş öğretmeni daha fazla maaş alıyor
Bazı branş öğretmeni daha fazla maaş alıyor
17 yaşındaki öğrenci sporcu Zeynep maç öncesinde hayatını kaybetti
17 yaşındaki öğrenci sporcu Zeynep maç öncesinde hayatını...