Savunma hakkı vermeyen ihraç KHK’leri iptal edilecek

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Cansel Güven sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada meslekten ihraçları hüküm altına alan ve savunma hakkı vermeyen Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptal edileceğini belirtti.

28 Şubat 2017 - 17:39 - Güncelleme: 28 Şubat 2017 - 19:12

KHK’lerin iptal edilmesi ile birlikte de ihraç edilen suçsuz kişiler ile birlikte gerçekten suçlu olanların da aklanacağını vurguladı. KHK’ler iptal edilecek mi? 

KHK’ler iptal olacak! Savunma hakkı vermeyen ihraç KHK’leri iptal edilecek

 
15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL süresince kamudan on binlerce personel meslekten ihraç edildi. En çok ihraçların gerçekleştiği kurumlardan olan Milli Eğitim Bakanlığında binlerce öğretmen görevden atıldı. Görevden atılan MEB personeli ağırlıklı olarak Aktif Eğitim-Sen üyeliği veya bu sendikaya geçmişte üye olmasından dolayı meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç kriterleri konusunda yazılı bir belge olmamasına rağmen sendika, Bank Asya gibi unsurlar ihraç kriteri olarak kamuoyunda yer aldı.

İHRAÇLARIN ÜÇTE BİRİ MEB’DE

En çok ihraçlar 672 sayılı KHK’de yaşanırken, şu ana kadar meslekten ihraç edilen 101 bine yakın kamu personeli arasında üçte birlik kısım MEB’e ait. Milli Eğitim Bakanlığında ihraç edilen öğretmenlerin yanında özel okullarda çalışan öğretmenlerin lisanslarının da iptal edilmesi dahil edildiğinde FETÖ konusunda etkilenen personel sayısı 50 bini geçmektedir.


İhraç Kriterleri

Meslekten ihraç kriterleri nelerdir? Bu sorunun yasal olarak bir karşılığı yoktur. Görevden ihraç edilen kişilerin büyük bir çoğunluğu meslekten neden atıldığını bilmemektedir. Yetkiler tarafından yapılan açıklamalarda tutarsızlıkların olması gibi kamu haber sitelerinde de bu konuda yapılan haberler de birbirleri ile çelişmektedir. Soruşturma geçiren, tutuklanan kişiler haricinde hakkında işlem yapılmadan direkt meslekten ihraç edilenler neden atıldıklarını bilmemektedir. Bazı kamu personelleri sendika üyeliğinden dolayı ihraç edildiğini düşünürken bazı çalışanlar ise geçmişte açtığı pasif bir Bank Asya hesabından ihraç edildiğini düşünmektedir.

Savunma Hakkı Verilmedi

Meslekten ihraç edilenlere soruşturma açılmalı ve ilgili kişiler belirli bir soruşturma işleminden geçirilerek kendilerine de savunma hakkı verilerek bu süreç yürümeliydi. Gelinen son noktada herkes bu görüşü savunmaktadır. Yargısız infaz olarak sürekli dile getirilen savunmasız ihraçlar hükümet içerisinde de muhalefet içerisinde de son dönemde daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

CANSEL GÜVEN: KHK’LER İPTAL EDİLECEK

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven twitter hesabından yaptığı açıklamada meslekten ihraç kanun hükmünde kararnamelerinin savunma hakkı vermemesinden dolayı iptal edileceğini, şablon ihraçlar nedeniyle KHK’lerin iptal edilmesinden dolayı da gerçek suçlu teröristle suçsuz olan mağdurun aynı ekfede aklanacağını vurguladı.

AES Başkanı Cansel Güven AES Genel Başkanı Cansel Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Savunma hakkı gözetilmeyen şablon ihraçlar nedeniyle KHKlar İptalOlacak. Aralarına karışan masumlar ile teröristler de aklanacak böylece

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Yusuf ATMACA
  8 ay önce
  Yasal sendika ve banka suç değildir●
 • erenada
  8 ay önce
  Ne demek şimdi bu?
 • Asym
  8 ay önce
  Had I insAllah bekliyoruz adeliti insAllah gelicek
 • Hakan
  8 ay önce
  Artık hukuk adalet işlemeli neyle suçlandığını ve atıldığını bike bilmeyen onbinlerce memur var ailesi çoluk cocuğuyla geçim sıkıntısı çekiyorlar. Bu mağdurlar işlerine iade edilmez,yanlışlardan bir an önce dönüşmezse nasıl verilecek bunların hesabı..?
 • Magddur
  8 ay önce
  Hadi insAllah bakalim umarim artik bu haber dogrudur
 • Magddur
  8 ay önce
  Hadi insAllah bakalim umarim artik bu haber dogrudur
 • Vtndş
  8 ay önce
  Olması gereken bu, hukuk işlesin artık, bu kadar insanın çektiği yeter
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı