Sanal Özel Ağ (VPN) Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN programları geçtiğimiz senelerde siber saldırılar ve siber gizlilik konularındaki bilinçlenmenin artması, coğrafik konuma göre sanal dünyada uygulanan kısıtlamalar ve bireylerin internetteki sınırsız içeriğe ulaşma isteği ile büyük bir popülerlik kazandı.

Sanal Özel Ağ (VPN) Nedir? Ne İşe Yarar?
13 Ocak 2020 - 14:26 - Güncelleme: 30 Nisan 2020 - 17:05

Sanal Özel Ağ (VPN) Nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN) Nedir? Sanal Özel Ağ (VPN), küresel ağ gibi güvensiz olan bir ağ üzerinde şifreli ve güvenli bir bağlantı oluşturulmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN ile kullanılan özel ağ küresel ağ üzerinden güvenli bir şekilde genişletilebilir. Örneğin, VPN bağlantısı ile uzak bir konumda olan bir kişi yerel bir ağa güvenli bir şekilde bağlanabilir. VPN programları bunun için tünelleme protokolleri kullanırlar.

VPN teknolojisini anlamak için bir örnek vermek gerekirse; bir teknoloji firmasının dünya genelinde şubeleri olduğunu varsayalım. Bu firmanın merkezi İngiltere’de olsun. İngiltere’deki merkez ağında 70 bilgisayar olduğunu düşünelim fakat firmanın Türkiye, Japonya, Çin ve Fransa’da da şubeleri mevcut. Diğer şubelerde çalışan bireylerin bilgisayarlarının merkezdeki ağa güvenli bir şekilde bağlanması yer altından giden harici kablolar haricinde VPN sağlayabilir. Diğer yöntem çok pahalıdır. VPN diğer şubelerdeki çalışanların merkez ağına bağlanmasını sağlar ve ticari bilgiler güvenli bir ağ içinde seyahat eder.

Şifreli İnternet Trafiği

Çevrimiçi olunduğu anda küresel internete bağlı olan cihazlarla kendi cihazınız arasında bir veri paketi oluşuyor. Bireylerin VPN programlarını kullanma sebeplerinden biri VPN programlarının sağladığı şifrelemeyken diğeri de gerçek IP adresinin gizlenmesidir.

Web sitelerde Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanılmaya başlanmadan önce tarayıcı üzerinden gerçekleştirilen bütün internet aktivitesi kolay bir şekilde takip edilebiliyor ve kaydedilebiliyordu. Şu anda da her web sitenin HTTPS kullanmadığını söyleyebiliriz.

Bir web site HTTPS protokolü kullanmıyorsa neler olabilir? We sitede gerçekleştirdiğiniz her aktivite, web site ile paylaştığınız her bilgi o web sitenin sunucularına şifresiz yani okunabilir bir şekilde gönderilir. Haber okumak için girdiğiniz bir web sitenin HTTPS protokolünü kullanmaması size çok zarar vermeyebilir fakat alışveriş yaptığınız bir web sitenin bu protokolü kullanmaması kredi kartı bilgilerinizin okunur bir şekilde saklanması demektir. Giriş yaptığınız web siteler ile olan iletişiminizi şifrelemek için tarayıcınızda VPN eklentisi kullanabilirsiniz.
 

IP Adresi Değişikliği ile Gelen Özgürlük

VPN programları bilgisayar veya akıllı telefonunuzun internet protokol
(IP) adresini maskelerler. İnternette çevrimiçi aktivitelerinizi IP adresiniz üzerinden takip eden ve kaydeden Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin yanında birçok aktör bulunmaktadır.

IP adresinizin maskelenmesi ve yeni bir IP adresi kazanmanız size neler kazandırır?
 
  • Coğrafik olarak erişemediğiniz web site ve servislere IP adresinizi değiştirerek erişebilirsiniz. Örneğin, Netflix’in diğer kütüphanelerdeki içeriklerine VPN ile konumunuzu sanal olarak değiştirerek ulaşabilirsiniz. HBO, BBC gibi platformların içeriklerine ulaşmak için VPN kullanabilirsiniz.
  • IP adresi değişikliği uçak bileti alırken tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Coğrafik konumlara göre farklı belirlenebilen uçak bileti fiyatlarını farklı konumlardan internete bağlanarak kontrol edebilir ve uçak biletlerinizi daha ucuza alabilirsiniz.
  • IP adresi değişikliği ile başka ülkelerin çevrimiçi içeriklerine de ulaşabilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz VPN Programları

VPN programları internet trafiğinizi şifreler ve IP adresinizi maskeler. Yine de, her VPN programı IP adresinizi maskelemeyi tam olarak başaramayabilir. Ücretsiz VPN programları size anonimlik sağlayamayabilir. Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, DNS sızıntısı gibi sanal kimliği ortaya çıkarabilecek problemlerin VPN sağlayıcısının kendine ait olan bir sunucu kullanmadığında ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Anonimlik ve güvenlik için ücretsiz olan VPN programlarını kullanmaktan kaçınınız.

VPN premium üyelik almak için fazla paralar yatırmanıza gerek yok. Kendi sitelerindeki fiyatlardan çok daha ucuza alabileceğiniz bir site olan Sadeceon.com ile premium vpn al ve kar etmenin tadını çıkar! Hem güvenli ödeme altyapısı hem hesap satışı konusundaki geniş hizmet yelpazesi hem de kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma sistemi ile önde gelen bir site. Abonelik süresine göre farklı paketleri de bulabileceğiniz Sadeceon sitesini ziyaret edebilir ve hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.


 
Bu haber 2946 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum