Sahte diplomadan 153 ihraç oldu

Devletin sahte diploma operasyonu bir yıl önce başlamıştı Trabzon'da yılın öğretmeni seçilen R.G.S'nin diplomasının sahte çıkması ve 11 yıl bu şekilde görev yaptığının anlaşılmasının yankıları sürüyor.

05 Nisan 2017 - 15:47 - Güncelleme: 05 Nisan 2017 - 23:36

Skandal, gözleri 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından başlatılan sahte diploma operasyonuna çevirdi. Sahte diploma ile memur olmanın önüne geçilmesi amacıyla YÖK, 22 kurumla protokol imzalayarak 8 milyon üniversite mezununun diploma belgelerinin sorgulanması için bir sistem kurdu.

YÖK tarafından kurulan "Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemi" kamu kurum ve kuruluşlarının diplomalar üzerindeki denetimine açıldı.

Ancak TC Kimlik numaları üzerinden arama yapıldığı, üniversitelerin de TC kimlik numaralarının kullanımını 20032004 yıllarında başlatması nedeniyle, bu yıldan önceki diploma kayıtlarının denetiminde sorun yaşanıyor.

Sistemdeki en eski diploma kaydı 1963 yılına ait. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 40 bin TL'ye sahte diploma yapıldığını anlatmıştı.

153 ihraç

YÖK'ün kurduğu bu sistemin de yardımı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı soruşturmada bugüne kadar 153 kişinin sahte diplomayla öğretmen olduğu tespit edildi.

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 9 Mart 2017'de tüm il valiliklerine yazdığı yazıya göre, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından düzenlendiği iddia edilen L.D'ye ait 2014 tarihli önlisans diplomasının sahte olduğu, üniversite rektörlüğünün çalışması sonucu belirlendi.

Üniversite rektörlüğü diplomanın fotokopisinden montaj yöntemi ile düzenlendiğini belirledi.
 ANKARA/Cumhuriyet
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var