Özellikle sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle saçlarda artan kırıklıklar dikkat çekmeye başladı. Kadınların en büyük sıkıntılarından biri olan saç kırılması için, çoğu zaman kullanılan doğal ve kimyasal kozmetik ürünleri doğru sonuç doğurmaz. 
Saç tellerinin ucunda bulunan koruyucu kılıfın hasar görmesi sonucu saç uçlarında çatallanma meydana gelir. Saçın kırılan bölümlerinin uçları kesilerek sağlıklı bölümlerin de zarar görmesi engellenir ve saç kendini toparlama sürecine girer. Bir nevi elma kasasından çürük elma çıkarılarak diğer elmaların da çürümesini engellemek gibi.
Saç kırılmasının nedenlerine göz atacak olursak; saçların uzaması sonucu derideki besleyici yağların uçlara erişmekte zorlanması ve saçın uç kısımlarını besleyememek olarak tanımlayabiliriz. Saç uçları korumasız kaldığı ve besleyici maddeden yoksun bırakıldığı için kırılmalar meydana gelir.


Saç kırılmasının bir başka sebebi ise; saç uçları her zaman diplere oranla daha yaşlıdır. Saç kurutma makinesinin en çok etkilediği ve şampuana en çok maruz kalan bölge saçların uç kısımları olduğu için uç kısımlar yıpranır ve kururlar.
Saç kırılmasının önüne geçebilmek için aşırı yıkayarak yağsız bırakılmamalıdır. Kadınların sıklıkla düştüğü hatalardan biri de budur. Saçını yağlı gören kadınlar, hemen saçını yıkayarak bu olumsuz havadan uzaklaşmak isterler; fakat saçtaki yağlar saçı besleyen en önemli doğal maddelerden biridir. Saç kırılmasını önleyebilmek için dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durmaktır.
Son olarak saça nemlendiricili kremler sürmek de saç kırılmasını önlemeye yardımcı olur.