Sabancı’dan 5 milyar TL yatırım 3 bin yeni istihdam geliyor

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, şirketlerinin satın alımlar hariç 2016 yılında 5 milyar lira değerinde yatırım yapacağını ve 3 bin yeni istihdam sağlayacağını söyledi. Kurtul “Bu yatırımlarda ağırlığı enerji alacak” d

01 Mart 2016 - 00:56

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, 2016’da satın almalar hariç 5 milyar lira yatırım yapacaklarını belirterek, 2 bin ve 3 bin arasında yeni istihdam oluşturacaklarını söyledi. Sabancı Holding’in ‘Yıllık Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Zafer Kurtul, bu yıl yapacakları 5 milyar liralık yatırımlarda aslan payını enerji sektörünün alacağını belirtti. Sabancı Topluluğu’nda 2015’in, operasyonel kârlılığını artırarak büyüdüğü, içinde bulundukları sektörlerde hedeflerine ulaştığı bir sene olduğunu ifade eden Kurtul, Türkiye’ye inandıklarını ve yatırıma devam ettiklerini vurguladı. Sabancı Holding olarak son beş yılda çoğu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 11 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve sadece 2015’te yaptıkları yatırım miktarının ise 3.7 milyar lira  olduğunu söyleyen Kurtul, bugüne kadar olduğu gibi 2016 yılında da büyüme, kârlılık ve yatırımcılara değer yaratmanın öncelikleri olacağını kaydetti.

Ülkemize güveniyoruz

Sabancı CEO’su Kurtul “Bu sene ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapacağız. ‘Türkiye’nin Sabancısı’ olarak ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kâr odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda yüzde 10 ila yüzde 15, banka dışı kombine faaliyet kârımızda yüzde 20 ila yüzde 30, enerjideki faaliyet kârımızda ise yüzde 40 ila yüzde 50 oranlarında büyüme bekliyoruz. 2016’da da inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde daima öncü ve örnek olma konumumuzla hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ASLAN PAYINI ENERJİ ALACAK 

Bu yıl yapılacak yatırımların sektöre göre dağılımına ilişkin de bilgi veren Zafer Kurtul, yapılacak 5 milyar liralık yatırımda ağırlığın enerjinin alacağını kaydederek “En hızlı büyüme motoru enerji olacak. Bu tutarın içerisinde satın alma yok” dedi. Amaçlarının tüm şirketlerini halka arz etmek olduğunu belirten Kurtul “Bakarsak en önemli şirketimiz Enerjisa. Bu şirket henüz halka arz edilmedi. Enerjisa’da halka arz hedefimiz var. Ancak piyasa koşulları nedeniyle bir zamanlama veremiyoruz. İkincil halka arz için Carrefoursa hedefimizde. Bunun için de bir zamanlama veremiyoruz” değerlendirmesini yaptı. Kurtul,  2016’yı perakendede yaptıkları satın almaları hazmetme ve entegrasyon dönemi olarak gördüklerini ve bu sektörde satın alma olmayacağını söyledi.

Siyasi ve ekonomik istikrar önemli

Toplantıda küresel ekonomi ve Türkiye üzerine de şirketin görüşlerini paylaşan Zafer Kurtul, 2016 yılında olumlu bir tablo gördüklerini, Türkiye’de politik ve ekonomik istikrarın devam etmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin yüzde 4 büyümesini öngördüklerini ve bunun çok başarılı bir gelişme olacağını kaydeden Kurtul “Bütçe disiplini devam ediyor. Bankaların sağlıklı yapısı ve kuvvetli bir iç talep var.  Asgari ücretin artışı canlandırma etkisi oluşturacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü anketinin sonuçları açıklandı
Öğretmenler Günü anketinin sonuçları açıklandı
Naci Ağbal'dan 20 bin öğretmen ataması açıklaması geldi
Naci Ağbal'dan 20 bin öğretmen ataması açıklaması geldi