Saadet Partisi (SP) Kadın Kolları tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yapılan basın açıklamasında, karı-koca öğretmen olarak çalışan iki kişinin bile aldığı maaşla açlık sınırına yakın yaşadığını belirtti..

Ne yazık ki ülkemizde, görevini icra etmekte olan kıymetli öğretmenlerimiz hak ettikleri değeri görememektedir. Hâlbuki bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür, ahlak ve manevi değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenlerimiz hayati bir rol oynamaktadır.

Bakın muhterem arkadaşlar, ücret her şey demek değil. Bunu biliyoruz ama bugün bir öğretmen maaşı ortalama 10.500,
Gıda Gideri:10.500 maaşının %46,43’ü= 4.875
Kira Gideri: 10.500 maaşın %21,04’ü = 2.209
Ulaşım Gideri: 1.500
ocuklarının eğitim masrafı: 1.500 x 2 = 3.000
Sağlık, haberleşme, giyim gibi zorunlu ihtiyaçları karşılamak için maaşımızdan geriye kalan bütçe:
2.209 + 4.875 + 1.500 + 3.000 = 11.584
Maaşımız 10.500 – 11.584 = -1.084
Her bir öğretmen her ay 1000tl cepten yiyor ki cepte de metelikten eser yok.

Şimdi öğretmenlere bunu bir de başarı olarak takdim ediyorlar. Hakikaten bunu söylerken içlerinde bir ürperti duyuyorlar mı merak ediyorum.

Bugün karı-koca öğretmen olan bir aile maalesef yoksulluk sınıfında yer alarak yaşamaya çalışıyor. Açlık sınırında yakın bir maaşla hayat sürdürmeye çalışırlarken aynı zamanda eğitimin katmerleşen problemleriyle neredeyse tek başına mücadele etmektedirler.

EYT yeni açıklama Ak Parti'den; prim gün sayısı maaş vb. EYT yeni açıklama Ak Parti'den; prim gün sayısı maaş vb.

Açlık sınırı 7 bin lira üzerinde yoksulluk sınırı ise 23 bin lira.Bizim iktidarımızda, işçisi de memuru da esnafı da bayram edecek.İsraf, yolsuzluk kaldırıldığında ve ekonomi üretime dayalı gerçekleştirildiğinde çalışan her insanımızın yoksulluk sınırının üstünde yani insanca yaşam standartlarında yaşaması hiç de zor olmayacaktır. Biz örnek bir ülke haline geleceğiz.

Öğretmenlik toplumun en itibarlı mesleklerindendir. Bizim göz bebeğimizdir. Biz öğretmenlerimizin insanca yaşam sürdürmeleri için elimizden gelen gayreti sağlayacağız. Bu vesile ile bir kez daha öğretmenlerimizi saygı ve hürmetle selamlıyor öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerine yer verildi..,