Rum Basını: "Fatih gemisi personeline yönelik tutuklama emirleri Türkiye'nin canını yakıyor!"

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile devam eden faaliyetleri ve Kıbrıs Rum kesiminin söz konusu faaliyetleri engellemeye yönelik girişimleri Rum basınında geniş yer buluyor.

Rum Basını: "Fatih gemisi personeline yönelik tutuklama emirleri Türkiye'nin canını yakıyor!"
14 Haziran 2019 - 13:56

Bir süredir Doğu Akdeniz'de arama ve sondaj faaliyetlerine devam eden Türkiye, bölgedeki çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Özellikle Rum basınında geniş yer bulan haberlerde, Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin Barbaros sismik araştırma gemisinin araştırma yaptığı bölgelere hareket edecekleri öne sürülüyor. Fatih gemisinin Kıbrıs'ın 36 deniz mili batısında bulunduğu ve Türkiye'nin Yavuz gemisini bölgeye sevk edeceğini duyuran Rum basını, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Türkiye'nin söz konusu eylemlerinin Kıbrıs'ın güneyinde ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin münhasır ekonomik bölgesine kayması ihtimalini göz ardı etmediğini paylaşan haberler yayınladı.


“Tutuklama emirleri bir dereceye kadar işe yaradı” İddiası!

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Türk sondaj gemilerinin Barbaros sismik gemisinin adımlarını takip edecekleri aktarılan haberlerde, Güney Kıbrıs yönetiminin münhasır ekonomik bölgenin de yer aldığı 8 ve 9. parsellerde araştırma yapma girişiminde bulunacakları öne sürülüyor. Kıbrıs Rum yönetimi tarafından Fatih gemisi personeline yönelik olarak çıkartılan tutuklama emirlerinin yer aldığı hukuki önlemlerin bir dereceye kadar işe yaradığı da yine Rum basını tarafından iddia edildi. Ayrıca, söz konusu tutuklama kararının ardından Fatih gemisinde görevli Norveçli personelin görevlerinden ayrıldıkları ve yerlerine Türk personelin görev yapmaya başladığı öne sürüldü.


Rum Basınında Öne Çıkan Diğer Başlıklar

Rum basınında yer alan diğer bazı haberlerde ise, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin artık tehditleri çok ciddiye aldığı, tutuklama emirlerinin Türkiye'nin canını acıktığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Akdeniz konusunda tüm seçeneklerin masada olduğu ifadesi gibi başlıklar öne çıktı.


Bu haber 664 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort