Rektörlere de mülakat, işte mülakatla alınan rektörler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni akademik yıl açılış töreninde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen 10 araştırma üniversitesini kamuoyuyla paylaştı.

27 Eylül 2017 - 11:02

Ankara, İstanbul, Boğaziçi, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloji ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri, araştırma üniversitesi olarak seçildi. Edinilen bilgiye göre sıkı bir eleme sürecinde rektörleri mülakata alınarak belirlenen bu yükseköğretim kurumlarına Ar-Ge projelerine göre ek kaynak verilecek. Yurtiçi ve yurtdışından projeler kapsamında araştırmacılar transfer edilebilecek. Ayrıca bu kurumların performansı da sürekli takip edilecek ve değerlendirilecek.

Üniversiteler, YÖK’e sunacakları raporlarda atıf, makale ve patent gibi birçok başlık altında hedeflerini ortaya koyacak. YÖK ise bu hedeflere göre üniversitelere kaynak ve destek verecek.

YÖK araştırma üniversitelerini uzun bir eleme sürecinin ardından belirledi. 58 yükseköğretim kurumu araştırma üniversitesi olmak için YÖK’e başvurdu. Bu sayı YÖK tarafından 19’a düşürüldü. 19 üniversitenin rektörü; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın liderliğinde jüri tarafından mülakata alındı. Böylelikle 10 araştırma üniversitesi seçilmiş oldu.

MİSYON FARKLILAŞMASI
Prof. Dr. A. Haluk Özen (Hacettepe Üniversitesi Rektörü): Araştırma üniversitesi YÖK’ün misyon farklılaşma politikasının ikinci aşaması. Birinci aşamada geçen yıl bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler diye 5 yükseköğretim kurumu seçildi. Araştırma üniversiteleri ise bunun ikinci aşaması ve aslında esas aşama. Dünyada Türkiye’yi temsil edecek ve 2023 hedeflerini Ar-Ge olarak sağlamaya yönelik araştırmalara sahip 10 üniversite seçildi. Ayrıcalıklı destekler sunulacağını düşünüyorum.


STRATEJİK AÇIDAN ÖNEMLİ
Prof. Dr. Mehmet Karaca (İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü): Araştırma üniversitesi olmamız, 250’nci yılına hazırlanan üniversitemiz için stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Akademik dünyaya yön verirken, üniversite-sanayi işbirliğiyle bilimsel çalışmaları ürüne dönüştürerek ve topluma faydalı çıktılar sunarak yolumuza devam edeceğiz. Henüz lisans sıralarındayken Teknokentimiz, TTO, İTÜNOVA aracılığıyla araştırmalarla tanışan öğrencilerimizle, mezunlarımızla, akademisyenlerimizle ulusal ve uluslararası dünyanın ihtiyaçlarını karşılamaya bilgi üretimi ve teknolojiye yön vermeye devam edeceğiz. Vizyonumuzdaki projelerimizi hızla gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.
 

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
MEB' çok önemli hamleye hazırlanıyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması