Rehberlik Araştırma Merkezleri için Çalışmalar Başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin verimliliği ve etkinliğini arttırmak amacı ile çalışmalar başlatıldı.

Rehberlik Araştırma Merkezleri için Çalışmalar Başlatıldı
21 Ekim 2019 - 08:55 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 13:46

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek çalışma kapsamında ilk toplantı, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Daire Başkanları ve bazı illerden gelen Rehberlik ve Araştırma Merkezleri müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde yaşanan yönetimsel sorunlar, öğretmenlerin verimlilikleri ve mesleki gelişimlerinin arttırılması için yapılması gereken çalışmalar, işleyişte yaşanan problemler ve çözüm yolları detaylı olarak görüşüldü.

Türkiye’de 242 Rehberlik ve Araştırma Merkezinde 1853 rehberlik öğretmeni ve 1251 özel eğitim öğretmeni görev yapıyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ‘’Özel Eğitim Hizmetleri’’ ve ‘’Rehberlik Hizmetleri’’ adı altında iki bölüm bulunuyor.

Özel Eğitim Hizmetleri bölümünde özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri yürütülüyor ve bireyler uygun eğitim ortamlarına yönlendiriliyor.

 

Rehberlik Hizmetlerinde bölümünde ise merkezin sorumluluk bölgesinde bulunan kurum ve okullarda yapılan rehberlik hizmetlerinin koordinasyonun sağlanması ve bireysel rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi sağlanıyor. 

Bu haber 638 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum