Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya genelinde her yüz kişiden ikisinde görülür. Halk arasında sedef hastalığı olarak tabir edilen rahatsızlığın tıbbi adı ''psoriasis''tir. Deri üzerinde pembe-kırmızı renkte, parlak ve kuru bölgesel kepekler şeklinde, hafif kabarık beyaza yakın renkte gözlemlenir.

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
06 Kasım 2018 - 21:55

Her yaşta görülebildiği gibi aniden ortaya çıkıp, beklenmedik şekilde ortadan kaybolabiliyor. Bazı kişilerde aralıklı olarak ömür boyu devam edebilir. Sedef hastalığının şiddeti her hastada farklı boyuttadır. Genel olarak diz, dirsek, el derisi ve saçlı deriye nüksedebilir.
5 tip sedef hastalığı vardır. Plak tipi, püstolar tipi, eritrodermik tipi, inverse tipi, guttat tipi olarak görülebilir. En yoğun görülen sedef hastalığı tipi ise plak tipi sedef hastalığıdır.

Sedef Hastalığı Neden Meydana Gelir?
Sağlıklı cilt üzerinde 1 ay gibi bir sürede olgunlaşabilir. Nedenleri tıbbi olarak kanıtlanamamıştır. Deri üzerinde hücreler çoğalarak kepeklenme oluşturabilir. Genetik nedenlerden dolayı görülme ihtimali daha fazladır. Şu durumlarda sedefe yatkınlığı olan bireylerde hastalık ortaya çıkabilir:
    -Alkol ve sigara kullanımı,
    -D vitamini eksikliği,
    -Kullanılan ilaçlar ve alınan gıdalar,
    -Deride daha önceden meydana gelmiş enfeksiyonlar,
    -Psikolojik nedenler (stres, sıkıntı, aşırı sorumluluk vb.)

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?
Deri üzerinde meydana gelen ve plak diye tabir edilen döküntülerdir. Bu döküntüler kırmızı ve pembe renkte, kuru bir yapıdadır. Saç derisinde görülen psoriasis, diplerden başlayarak uçlara doğru ilerleyebilir. En sık görülen sedef hastalığı çeşididir. Bir diğer görüldüğü bölge de diz ve dirsek bölgeleridir. Simetrik yayılımlı halde nükseder. Örneğin sol kısımda meydana gelen bir leke, vücudun tam simetrik sağ kısmında da meydana gelebilir. Vücudun çeşitli kısımlarında görülebildiği gibi  büyüklük olarak farklılık gösterir. Hastalık başlangıç durumunda küçük daireler şeklinde deride lekeler gözlemlenir. Zaman geçtikçe bu küçük daireler daha büyük dairelerin yerini alır ve diğer alanlara yayılır. Kimi zaman bu yayılım durur ve döküntülerin sonucunda iyileşme gözlemlenebilir. Yenileme hızıyla doğru orantılı olarak bu süreç artabilir veya azalabilir. Cilt derisindeki tahribata göre tırnak üzerinde de bozulmalar belirtilerinden bazılarıdır. 

Sedef Hastalığının Tedavisi 
Psoriasis (sedef hastalığı) tedavisi hastalığın hangi bölgeye nüfuz ettiğine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Tedavi sonrasında kepeklenmeler azalabilir veya tamamen kaybolabilir. Topikal tedavi, fototerapi ve sistematik tedavi olarak 3 farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Topikal adı verilen yerel tedavilerde krem ve losyon gibi ilaçlar deri üzerine uygulanmak suretiyle kullanılır. D vitamini takviyeleri ve katranlı ürünler önerilebilir. Ek olarak D vitamini güneşten direk olarak alınabildiği için kontrollü şekilde güneşte durma da tedavi yöntemlerinden birisi olarak nitelendirilebilir. Fototerapi tedavisinde de ultraviyole ışınları çeşitli formlarda deri yüzeyine gönderilir. Sistematik tedavi ise ağız yoluyla alınan ilaç tedavilerine verilen isimdir. Doktor incelemesinin akabinde gerekli durumlarda uygulanır.  

Bu haber 7508 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort