Protein Diyeti

Avrupa’da yüksek protein anlamına çıkan “High protein diet” olarak bilinen bu diyet türünde isminin anlamına kapılıp sadece protein tüketmek anlamını çıkarmak doğru bir yaklaşım olmaz. Protein diyetinin temeli vücudumuzun aldığı protein miktarını sağlığımıza zarar vermeyecek artırmak olarak bilinmelidir.

Protein Diyeti
09 Kasım 2018 - 23:55

Vücuda girecek besinlerde kökten bir değişikliğe gidilecek bu diyet türüne başlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolü yaptırmalı, doktorunuzun nezaretinde bu diyete başlamalısınız. Kontrolsüz bir şekilde protein diyeti yapıldığında uzun vadede organlarınızda hasarlara yol açabilecek bu diyet türün kendiniz bir diyet listesi hazırlayıp yapmamanızı tavsiye ederiz. Bizim burada amacımız bu diyet hakkında sizlere bilgi vermek ve protein ağırlıklı besinler nelerdir buna açıklık getirmek.
Yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin yer verilmediği protein diyetinde kilo vermek yağ kütlesinin erimesiyle gerçekleştiği için kısa vadede verilen bu kiloların vücuda tekrar girmesi oldukça güçtür. Esnek bir diyet olan protein diyetinde açlık çekmeden süt, peynir, tavuk, yumurta ve et rahatlıkla tüketilebilir. Protein yönünden zengin gıdaların tüketilmesini temel alan protein diyetinde kısa sürede kilo verilerek fit bir görünüme kavuşulabilir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi sadece protein tüketmek uzun sürede organlara zarar vereceği için diyetin kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Protein diyetinde vücuda giren protein miktarını %50 oranında artırıp, günlük alınan kalori miktarını azaltıp, ortalama 3 ayda 5-8 kilo arasında verebilirsiniz.

Sporcuların ve ünlülerin diyeti olarak da bilinen protein diyeti hızlı kilo kaybetmek isteyenlerin en sık tercih ettiği diyet türüdür. Protein diyeti yapılırken su tüketimine oldukça önem gösterilmeli ve günde en az 2 litre su içilmelidir. Ayrıca yeşil çayın metabolimayı hızlandırıcı özelliğini de vücuda enjekte edebilmek için yeşil çayı tüketimi de yapılabilir. Protein diyeti yapılan süre zarfında günde 30-50 dakika arasında yapılacak yürüyüşler de kilo kaybını hızlandırıcı yan tetikleyicilerdir.
Protein Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler
Protein diyeti yapılan süre zarfında Pilav, makarna, ekmek, hamur işleri, tatlılar, kek, şekerli gıdalar, yüksek oranda şeker içeren karpuz, çilek, kiraz benzeri meyveler, kızartmadan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 
Bu haber 1641 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum