‘Proje nedir’ belli değil

Proje okul olarak ilan edilen İstanbul Erkek, Vefa, Bornova ve Kadıköy Anadolu liselerinin mezun dernekleri Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde panel düzenledi.

11 Kasım 2016 - 22:42 - Güncelleme: 11 Kasım 2016 - 22:49

‘Her Yönüyle Proje Okulları Yönetmeliği' başlıklı panele okul mezunları ve veliler dinleyici olarak katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci Banu Güven'in üstlendiği panelde, yönetmeliğin açık olmadığı, ‘proje nedir' ile ilgili tanımların yer almadığı belirtildi. Panelde, Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi Genel Sekreteri Dr. Sakin Öner, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Dr. Meral Apak, Kadıköy Maarif Koleji Mezunları Derneği'nden Av. Argun Eğmir birer konuşma yaptı.
ÜNİVERSİTE ORANI YÜZDE 98

Vefa ve İstanbul Erkek liselerinde müdürlük görevinde de bulunmuş olan Dr. Sakin Öner, İstanbul Lisesi ve Pertevniyel Lisesi'nin kendi isteğiyle proje okulları arasına katıldığını ve hata yaptığını ifade etti. Öner, “Bu okulların türlerine göre bir ayrım yapacak olursak; 14'ü fen lisesi, 10'u sosyal bilimler, 4'ü güzel sanatlar, 2'si spor lisesi, 30 küsuru meslek lisesi, diğerleri Anadolu ve imam hatip liseleri. Bu okulların mezunlarının üniversiteye yerleşme oranı yüzde 98. Bir kısmı da yurtdışına gidiyor. Bunlar tarihi okullar. Cumhuriyet'in ilk demokratlarını, öğretmenlerini yetiştiren okullar. Devlet buraları destekleyecek, üniversitelerle işbirliği yapacak diye bütün okulları çok sevindirdi. İlk uygulama çok sessizce yapıldı. Okulların taban puanlarının altında öğrenci yerleştirildi. Böylece düşünülen akademik başarının düşürülme amacı nedir anlamadım. 8 bin 400 okul müdürü aynı anda görevden alındı.”
VERİLEN BİLGİLER YANLIŞ

Dr. Sakin Öner, okullardan gönderilen öğretmen sayılarıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Sayın Bakan'a vermiş olduğu bilgi gerçeklerle pek örtüşmüyor. 11 okulda rotasyon yapıldı. İstanbul Erkek Lisesi'nin öğretmenlerinin yarısı Alman öğretmen. 36 Türk öğretmenden 20'si ayrıldı. Vefa Lisesi'nde 46 öğretmenden 28'i gitti. Pertevniyal Lisesi'nde 56'dan 30'u; Kabataş Erkek Lisesi'nde 67'den 30'u, Kadıköy Anadolu Lisesi'nde 84'ten 52'si; Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde 45 öğretmenden 19'u; Atatürk Fen Lisesi'nde 28 öğretmenden 17'si gönderildi. Bu okulların 1.5 ayı kaybolmuş durumda. Okulların, bu çocukların açıklarını kapatacak telafi programlarını yapmaları gerekiyor.”
‘PROJE NEDİR'İN TANIMI YOK

Yönetmeliği hukuki açıdan değerlendiren Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği eski Başkanı avukat Argun Eğmir, yönetmeliğin yüzde 80'i de yönetici ve öğretmen ataması ifadelerinin yer aldığını, projenin tanımının olmadığını söyledi. Toplantıda velilerde eğitimin önemli ölçüde aksadığını dile getirdi.
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

2017 ŞUBAR 60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı