Pritikin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır ? Pritikin Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Protein ve yağ alımını azaltıp, yüksek karbonhidrat alımıyla gerçekleşen Pritikin diyeti, 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış bir diyet türüdür.

Pritikin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır ? Pritikin Diyetinin Faydaları Nelerdir?
11 Kasım 2018 - 19:58
Pritikin Diyeti Nedir ?

Orta seviye bir diyet olarak adlandırılabilecek Pritikin diyeti, sebze, meyve ve tam tahıllı besinlerin üzerine kurulmuştur ve kalp hastalıklarını önlemek ya da kalp hastalığı olan kişilerde riski azaltmak maksatlı uygulanır. Pritikin diyeti, yağ ve protein oranı yüksek ürünlerin yenip, karbonhidratlı besinlerin yasaklandığı Atkins diyetinin tam tersidir.
Diğer bütün diyetlerde olduğu gibi Pritikin diyetinde bazı noktalara dikkat edilip, sağlıksal sorunların ortaya çıkmaması için çaba gösterilir. Kalp ve diyabet gibi riskli hastalığı olan kişiler bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle doktoruna danışmalı ve doktorunun tavsiyesi ve yönlendirmesiyle bu diyete başlamalıdır. Diyet nedeniyle vücuda giren besin miktarı azaldığı için ilaç kullanan kişilerin de bu diyeti doktor nezaretinde yapması tavsiye edilir.
Pritikin Diyeti Nasıl Yapılır ?

Hem yiyip hem de kilo vermenin mümkün olduğunu ispatlayan Pritikin diyetinde az öğünle yemek yerine sık yemek tavsiye ediliyor. Fakat öğünleri sıklaştırırken, besinlerin azaltılması gerektiğini unutmamak gerek. Normal insanların günde 3 öğün tükettiği besini, bu diyeti uygulayanlar 7’ye kadar çıkartabiliyor ve bunu yaparken de öğünlerdeki oranları azaltıyor. Buradaki temel amaç metabolizmanın hızlandırılması ve bu sayede vücutta biriken toksinlerin ve yağların hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için de sık sık su tüketilmelidir.
Son derece düşük kalsiyum oranı içeren bu diyette süt ve süt ürünlerinden uzak durulması gerekiyor.
Sıklıkla kalp hastaları için bir perhiz listesi olan pritikin diyeti, size kısa vadede yasaklanmış ve yenilebilen besinlerin listesini vermek yerine, bunu bir hayat felsefesi olarak kabul edip, bu diyete göre hayatınızı şekillendirmenizi istiyor. Bu yüzden pritikin diyeti bir diyet türü olmasından ziyade sağlıklı yaşam formudur.
Pritikin Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Pritikin diyetinin faydaları nelerdir kısaca listeleyecek olursak:
Vücuttaki kan basıncını düşürür ve bu sayede tansiyon düşürmek için ilaç kullanan kişilerin ilaç kullanımını ve ilacın yan etkilerini ortadan kaldırabilir.
Kötü kolesterol seviyelerini düşürür.
Tip 2 diyabet hastalarının hastalıklarını beslenme yoluyla kontrol altına almaları sağlanır.
Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin hastalıklarında azalma görülür.
Kolon, meme ve prostat kanser riskini azaltır.
 
Bu haber 1556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum