Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Arkadiusz Mularczyk, Varşova'nın İkinci Dünya Savaşı'nda yaşadığı kayıpların tazmini için Berlin'den diyalog için adım atmasını beklediğini söyledi.

Berlin ziyaretinde açıklamalarda bulunan Mularczyk, Alman kamuoyuna hitap edebildiği için memnuniyetini dile getirdi.

Mularczyk, hükümet olarak Polonya-Almanya ilişkilerini geliştirmek istediklerinin altını çizerek "Ziyaretlerimin amacı aynı zamanda Polonya-Almanya ilişkilerindeki zor konuları konuşmak. Bunlar diyalogla çözülmeli." ifadelerini kullandı.

Polonya'nın Almanya ile ekonomik ve sosyal işbirliğini önemsediğini vurgulayan Mularczyk, "Dünyanın iki kutuplu bölünmesi 2. Dünya Savaşı sonrasında Polonya ve Almanya arasındaki meselenin düzenlenmesini imkansız hale getirdi. Savaşın bir sonucu olarak en büyük demografik, maddi ve bölgesel kayba Polonya uğradı." diye konuştu.

Mularczyk, bir grup uzman tarafından yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan raporu anımsatarak 6,2 trilyon zlotilik (1,3 trilyon avro) bir kaybın söz konusu olduğunu kaydetti.

TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak

Polonya meclisinin Almanya'yı demografik ve maddi kayıpların sorumluluğunu üstlenmeye çağırdığını ifade eden Mularczyk, "Polonya devleti diyalog bekliyor. Böyle zor konular konuşulmadan bırakılmamalı. Almanya insan haklarına saygılı bir ülke olarak muamele görmek istiyor. Bu nedenle Polonya toplumunu etkileyen durumla yüzleşmeleri gerekiyor." dedi.

Polonya, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın ülkeye verdiği zararı 1,3 trilyon avro olarak hesap eden raporu 1 Eylül'de yayımlamıştı.

İktidardaki muhafazakar milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisinin lideri Jaroslaw Kaczynski, İkinci Dünya Savaşı tazminatları konusunun Berlin'de gündeme getirilmesine karar verildiğini söylemişti.

Kaczynski, "Bu, Alman devletinin, 1939-1945 döneminde Polonya'ya yaptığı her şey için belki de uzun ve zorlu bir süreçle tazminat ödemesini sağlamakla ilgili." ifadesini kullanmıştı.