Plakadan Geçiş İhlali Sorgulama

Ülkemizde köprü ve gişelerden geçiş işlemlerinin daha hızlı olması için, HGS ve OGS gibi sistemler kullanılmaktadır. Plakadan geçiş ihlali sorgulama ekranından sorgulatabiliriz

Plakadan Geçiş İhlali Sorgulama
10 Haziran 2019 - 18:35 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 15:55

Eskiden, gişede bekleyen personele geçiş ücreti ödeniyor ve sonrasında bu noktalardan geçiş yapılabiliyordu. Bir süre sonra buna çözüm olarak “Kartlı Geçiş Sistemi” (KGS) uygulamaya koyulmuştur. Ancak bu da yeterli çözümü sunmadığı için, günümüzde “Otomatik Geçiş Sistemi” (OGS) ve “Hızlı Geçiş Sistemi” (HGS) her bölgede kullanılmaktadır.

HGS kartınızı ilk aldığınız zaman, hesabınıza en az yatırılması gereken belirli ücretler vardır. Bu ücretler araç sınıflarına göre değişiklik göstermektedir. 1’inci sınıf araçlar için 30 lira, 2’nci sınıf araçlar için 37 lira, 3’üncü sınıf araçlar için 37 lira, 4’üncü sınıf araçlar için 67.50 lira, 5’inci sınıf araçlar için ise 81.50 lira olarak belirlenmiştir.

Tüm bunlara ek olarak, ücretsiz olarak da HGS kart sahibi olabilirsiniz. Hangi banka ile çalışıyorsanız, bankanız bu konuda size yardımcı olacaktır. HGS kartınızı bankadan aldığınız takdirde, dolum işlemi için endişelenmeniz gerekmiyor. Sizin belirlediğiniz bir limit üzerinden, HGS kartınızın limiti bittikçe, kredi kartı ve ya banka hesabınızdan otomatik dolum yapılıyor. HGS kartı almak için araç ruhsatınız ve T.C. kimliğinizle bankalara ve ya PTT şubelerine başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Ücretli otoyollarda, gişelerde ve köprülerde, geçiş ihlali yapıldığı durumlar olabiliyor. Bakiye yetersizliği, geçiş hakkı olmadığı halde hızlı geçiş sistemlerini kullanmak gibi durumlar örnek gösterilebilir. Ancak bu ihlalleri yapan araçlar, elektronik denetleme sistemi ile tespit ediliyor ve ceza kesiliyor. Eğer bakiye yetersizliğinden ihlal yapılmış ise, geçişin yapıldığı tarihten sonra ki yedi gün içerisinde hesaplarına bakiye yüklenmesi durumunda, cezai işlem uygulanmayabiliyor.

Plakadan geçiş ihlali sorgulama işlemini, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından internette uygulamaya koyulan sistemi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede ihlal bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
Plakadan geçiş ihlali sorgulama işlemi için ziyaret etmeniz gereken resmi web sitesi, www.ptt.gov.tr internet sitesidir.


 

Bu haber 2042 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum