PISA Sonuçlarını Erhan Erkut Yorumladı

MEF üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, açıklanan PISA sonuçlarını yorumladı. Erkut, okuma alanında kızların erkeklere göre 25 puan önde olduğunu söyledi. Matematik alanında ise kızlar erkeklerden 5 puan daha geride bulunuyor.

PISA Sonuçlarını Erhan Erkut Yorumladı
05 Aralık 2019 - 14:22
Eğitime Yön Veren Testler
Konu ile ilgili yorumlarda bulunan Erkut, PISA sonuçlarının eğitime yön verecek testler ve sonuçlar olduğunu belirtti. Erkut’un yorumlarına göre ise şu sonuçlara ulaşılıyor. 2000 yılından bu yana 15 yaş grubu çocuklara yapılan PISA testleri, 3 yılda bir tekrar ediyor. Öğrencilere matematik, fen ve kendi dillerinde okuma alanlarında sınavlar yapılıyor. Sınav sonrasında sınava giren ülkelerin puanları kamuoyu ile paylaşılıyor. Ülkemiz tüm OECD ülkeleri arasında tutarlı bir yükseliş yaşasa da 2015 yılında en kötü sonuçları almıştı. O yıl hem sıralama olarak sondan ikinci sırada yer alırken puan olarak da yine sondan ikide yer almıştık.


79 Ülke Arasında Sıralama Yapıldı

PISA sınavına her ülkeden coğrafi dağılım göz önünde bulunularak katılım sağlanıyor. Şehir, kasaba ve köy ayırt etmeksizin her ekonomik seviyede lise ve lise türleri sınava tabi tutuluyor. Bu şekilde toplamda 150 okul seçildi. Bu okullardan ise 40 öğrenci seçildi. Sınavı alan 79 ülkeden 10 milyon kişilik grup ise temel okuryazarlık becerilerinden yoksun bulunuyor. En avantajlı grup ile en avantajsız yüzde 10 grubu arasında okuma sınavında 141 puan fark bulunuyor.

Bu haber 594 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum