Milyonlarca öğrenciyi etkileyecek tatiller pes peşe geliyor. Öğrenciler önce üç gün tatil yapacak, ardından 16 gün tatil gelecek, 16 günlük uzun tatilin ardından dokuz günlük yeni tatil başlayacak. Peki bu tatillerden kimler yararlanacak, tatiller ne zaman başlayacak, işte tatillerin tarihleri ve detayları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur maaş zammı ve emeklilerin gelirinin artırılmasına açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan memur maaş zammı ve emeklilerin gelirinin artırılmasına açıklama

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk tatili olan kasım ara tatilinin ardından milyonlarca öğrenci bir haftalık dinlenme ile birlikte yeniden eğitim öğretim hayatına başladı. Bu tatilin ardından ikinci ara tatil gündeme geldi ve tatilin iptal edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Ancak bakan Yusuf Tekin yaptığı açıklamalarda tatilin iptal edileceğine dair bir işaret vermedi. Bakanlık bu kapsamda velilerin, öğrencilerin öğretmenlerin görüşünü aldı. Bu görüşler değerlendirilecek vetatille ilgili yeni kararlar alınabilecek. Ancak bugüne kadar iptal edileceğini dair bir işaret oluşmadı.

İlk Tatil 3 Gün

Kasım ara tatilin ardından öğrencilerin önünde üç günlük bir tatil süreci var. Bu tatile sayılı günler kaldı. Ancak ancak bu tatili sadece öğrenciler değil, öğretmenler, memurlarbir işçiler ve tüm çalışanlar yaşayacak. Kısacası bu üç günlük sürede resmi tatil olan bir günlük tatil herkesi etkileyecek. Bu tatil yılbaşı tatili. 1 Ocak 2024 pazartesi günü Türkiye genelinde bütün resmi ve özel kurum ve kuruluşlar tatil olacak.Sadece kurumlarda görevli olan nöbetçiler çalışacak. Hafta sonu tatil ile birleşen yılbaşı tatili üç güne çıkacak.

Ardından 16 günlük tatil geliyor

Milyonlarca öğrenci ile birlikte öğretmenler 16 günlük tatil sürecine girecek. 22 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olan iki haftalık şubat tatili hafta sonları ile birlikte 16 gün sürecek. Bu tatilde sadece öğrenciler ve öğretmenler yararlanacak. Öğrenciler karne alacak ve birinci dönemin yorgunlugunu atmaya çalışacak.Öğretmenler ise bu süreçte okula gitmeyecek bu nedenle de ek ders ücreti alamayacak.

Dokuz günlük tatil tüm Türkiye'yi etkileyecek

Ara tatilin ardından öğrencilerin ve öğretmenleri etkileyecek olan Nisan ara tatili başlayacak. Normal şartlar altında bu ara tatilde öğrenciler okula gitmeyecek, öğretmenler ise büyük ihtimalle seminer çalışmalarını okulda yapacaktı. Ancak nisan ara tatilinin Ramazan bayramına denk gelmesi nedeni ile sadece 1:30 günlük bir ara tatil süresi olacak. Bu sürenin de bayram tatili ile birleştirilerek bayram tatilini dokuz güne çıkması bekleniyor. Bu durumda Öğretmenler de okula gitmeyecek ve 3,5 gün olan resmi tatile 1,5 gün idari tatil eklenecek. Bu nedenle öğrenciler öğretmenler ve tüm çalışanlar hafta sonu tatili ile birlikte dokuz gün tatil yapmış olacaklar.

Bu süreçte öğretmenler 1:30 günlük ek ders ücreti alabilecekler.