Performans sisteminde en büyük sendikalar karşı

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi'ne tepkiler artıyor: Bu sistemden vazgeçin.

Performans sisteminde en büyük sendikalar karşı
02 Kasım 2017 - 08:05Öğretmeni itibarsızlaştıracak performans değerlendirme sistemine tepkiler sürüyor. Yeni sistemde öğretmenlerin değerlendirmesinin, öğrenciler,veliler ve yandaş müdürler tarafından yapılması tepkilerin odağı oldu
Eğitim-Bir-Sen, bu projeden vazgeçin çağırısı yaparken, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, bu sistem ile okul müdürlerine okullarda OHAL ilan edilmesi yetkisi verildiğini belirtirken, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a “Liyakat ile değil mülakat ile belirlenen okul müdürleri hangi kriterlerle öğretmenleri değerlendirecek?” diye sordu.


CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, MEB’in yayımladığı değerlendirme formlarını eleştirerek, “Öğretmenlerin okul müdürü, meslektaşı, öğrenci ve veli tarafından değerlendirilmesi okuldaki çalışma barışını bozacak, öğretmenlerin yandaş müdürlere biat etmesine, öğrenci ve veli ile karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Öğretmenlerin emekli olana kadar okul müdürlerine biat etmesinin önü açılacaktır. Performans değerlendirme sürecin de okul müdürüne yetki verilmesi okullarda OHAL ilan edilmesinin önünü açacaktır” dedi. 
Okul yöneticilerinin yaklaşık yüzde 84’ünde yandaş sendikadan atandığını belirten Altay şöyle konuştu: “Tarafgir not verme, öğretmene karşı bu gücü kullanma gibi davranış sergileyen yöneticiler çıkacaktır. Öğrencilerin dolduracağı formlarda da, ‘Öğretmenim dersleri iyi anlatır’ gibi sorular bulunuyor. Öğrencilerin, öğretmenin dersi iyi anlatıp anlatamadığı hususta değerlendirme yapması olanaklı değildir. Öğretmen itibarsızlaşacaktır. Öğretmenlerin birbirini değerlendirmesi okul iklimini ve çalışma barışını bozacaktır. Pilot uygulama başladığından bu yana okullarda öğretmen-öğrenci, öğretmen-veli, öğretmen-yönetici karşı karşıya gelmeye başlamıştır. Öğretmenlere getirilen performans sistemi piyasacı bir anlayışın ürünüdür.” Altay, Eğitim kurumları arasındaki farklılıklar giderilmeden öğretmenlerin öğrenci başarısı üzerinden değerlendirilecek olmasının da hatalı olduğunu belirtti.


Öğretmen değil sistem başarısız
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise, AKP'nin her adımda kamu emekçilerinin iş güvencesi hakkının yok etmek istendiğine vurgu yaptı. Aydoğan, “OHAL ve KHK'larla başlatılan süreç, güvencesiz çalıştırmanın Referandum öncesinde de belirtildiği gibi hayata geçirilmesiydi. KHK, sözleşmeli, taşeron, ücretli adı altında güvencesizliğin yaygınlaştırılması şimdi de performans sistemi, strateji belgesi ile hayata geçirilmek isteniyor. Eğitim sistemindeki başarısızlıkların tek sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı aynı zamanda öğretmeni sorumlu ilan etmeye çalışıyor” dedi.

Bu haber 1628 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort