Pentagon: "İzin vermeyeceğiz!"

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 ihtilafından istifade ederek iki ülkenin arasını açmaya çalıştığını belirtti.

Pentagon: "İzin vermeyeceğiz!"
15 Haziran 2019 - 13:29

Yabancı bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almak istemesinin Moskova tarafından kullanılarak NATO ittifakında çatlaklar yaratmak istendiğini, ancak bunun olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

“Moskova, NATO ittifakında çatlaklar yaratmak istiyor”

S-400 füze savunma sistemi anlaşması ve bu konunun F-35 savaş uçakları programına etkisi konusunda Türkiye, ABD ve NATO arasındaki ilişkinin ne kadar büyük olduğuna bakmak gerektiğine işaret eden Pentagon Sözcüsü Pahon, ABD'nin Türkiye'ye kilit bir stratejik müttefik olarak çok değer verdiğini vurguladı. Tatbikatlara ve iki ülkenin kuvvetleri ile birlikte çalışma kapasitesini artırmak için çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Pahon, Moskova'nın ise bölünmeyi kullanarak çok derin ilişkiye zarar vermeye çalıştığını söyledi.

“ABD ile Türkiye 70 yıldır müttefik”

ABD ile Türkiye arasındaki müttefiklik ilişkisinin neredeyse 70 yıldır devam ettiğini hatırlatan Pahon, zor zamanlar yaşandığını, ancak bu sürecin normal olduğunu ifade etti. Pahon ayrıca, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi alımından vazgeçmesini ve Patriot gibi NATO ile uyumlu bir sistemi almasını istediklerini dile getirdi.

Akar ile Shanahan Arasındaki Görüşme

Bu konuyla ilgili olarak Türk yetkililer ile görüşmelerin hala devam ettiğini belirten Pahon, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin çok önemli olduğunu ve bunun devam etmesini istediklerini vurgulayan Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda yüz yüze görüşmeyi planladıklarını hatırlattı.

Bu haber 456 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum