Pedagojik Formasyonun Ücretsiz Mi Verilecek? Bakan Selçuk Açıkladı

TED Üniversitesi'nde düzenlenen 3. Uluslar arası Öğretmen Eğitimi ve Akreditasyon Kongresi’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk burada bir takım açıklamalarda bulundu. Selçuk, bakanlık olarak sürekli güçlü öğretmen, güçlü gelecek vurgusu yaptıklarını söyledi. Bu konuşmada Bakan formasyonun da yeniden tanımlanması gerektiğini belirtti.

Pedagojik Formasyonun Ücretsiz Mi Verilecek? Bakan Selçuk Açıkladı
01 Aralık 2019 - 23:17 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 00:05

Öğretmen İhtiyacı Organik olarak Devam Etmeli
Bakan Selçuk yaptığı konuşmada öğretmen ihtiyacından formasyona kadar pek çok konuya değindi. Selçuk öğretmen ihtiyacının organik olarak belirli düzen içinde sürmesi gerektiğini belirtti. KPSS dururken veya formasyon ile ilgili anlayışın devam etmesi kalite ile ilgili olacağını da sözlerine ekledi.


Formasyonun Tanımı Yeniden Yapılmalı

Bakan Selçuk eğitim fakültelerinde pek çok dersin ayrı sınıflarda ve saatlerde verildiğini söyledi. Daha sonra verilen bu dersleri öğrencilerin birleştirmesinin de beklendiğini dile getiren Bakan, bu şekilde öğrencilerin öğrendiklerini okulda uygulayamayacağını söyledi.  Bakan MEB olarak yıl sonuna kadar formasyonun kaldırılması konusunda gerekli çalışmaları tamamlayacaklarını belirtti. İsteyen herkesin formasyon alıyor olmasının sağlıklı olmayacağını da sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, öğretmenlik hakkını elde edenlere bakanlık ve üniversitelerin formasyon vereceğini vurguladı.

İçerik olarak pedagojik formasyonun MEB ihtiyaçlarını karşılayacak noktada bulunmadığından da bahseden Selçuk, öğretmenlik hakkı kazanan gençlere formasyonun ücretsiz olarak verileceğini dile getirdi. Bakan Selçuk bu durumun üniversitelerde sivil toplum kuruluşları ile birlikte gerçekleştireceklerinin de altını çizdi.

Bu haber 1303 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort